שתף

התינוק הירוק / שחר שילוח

03.01.10

חיתולים, מגבונים וקניות הם מילים שגורות בפי כל הורה. אבל מה קורה לסביבה עם כל הפסולת הזאת?


החדשות הרעות: תינוקות הם, איך לומר בעדינות, מפגע סביבתי. ולא, האמירה הזאת אינה חלק מהמגמה שקוראת לצמצום האוכלוסייה ולהפסקת הילודה. התינוק עצמו הוא יצור תמים ומתוק, אבל המוצרים הנלווים אליו, אינם תמימים כמוהו, ותורמים תרומה עגומה וניכרת לפגיעה באיכות הסביבה.

החדשות הטובות: אפשר לצמצם את הנזק, וברוב המקרים גם התינוק יגיד לכם תודה. תינוק ידידותי לסביבה, הוא תינוק בריא יותר.

הנקה
מה לא נכתב ונאמר עדיין על חשיבותה של ההנקה לבריאות התינוק ולקשר שלו עם אמו. כשאישה מיניקה את ילדה, אין שום גורם מתווך בדרך והיא יכולה להיות בטוחה מפני התערבויות מסוכנות וחומרים לא רצויים, שלצערנו שמענו עליהם בחדשות יותר מדי פעמים.

 

לעובדה הזאת יש כמובן היבט אקולוגי: תמ"ל (תחליף מזון לתינוק) הוא מזון מתועש, ומזון מתועש הוא לא משהו שהסביבה אוהבת. למה? בגלל תהליכי ייצור, שינוע, אריזות, פרסומות וכל התחלואות הרגילות. הנקה חוסכת כמובן את כל ההתעסקות בבקבוקים וניקיונם.

חיתולים
החיתולים החד פעמיים עשו לפני כשלושה עשורים מהפכה שהקלה מאוד על ההורים, אבל הכבידה מאוד על הסביבה. על פי נתוני המשרד להגנת הסביבה החיתולים החד פעמיים מהווים 4% מהפסולת – כל שנה 550,000,000 מהם מצטרפים אל המזבלות בישראל. אלה נתונים מבהילים, שכן מדובר בפסולת בלתי מתכלה.

חברת Knowaste הבריטית פיתחה טכנולוגיה לטיפול בפסולת הריחנית הזאת, אבל מי שחושב סביבה, יודע שעדיף לטפל במפגעים שלנו בעצמנו(ובעיקר לצמצם אותם). בישראל קיימות היום שתי חלופות לחיתולים החד פעמיים שמכילים נייר, בד, חומרי הלבנה וכימיקלים לשיפור הספיגה. חלופה אחת היא חיתולים רב פעמיים.

 

ההשקעה עומדת על כ-2000 שקלים לעולל, שכוללת רפידות כיסויים ואפילו סבון כביסה אקולוגי. גם אם תוסיפו את עלות הפעלת מכונת הכביסה, עדיין מדובר בחיסכון ניכר.

כן, זה אומר יותר כביסות, ועדיין הנזק לסביבה (ולכיס), גם אחרי שזרמו מי הכביסה, קטן יותר מזה של החיתולים החד פעמיים. החיתולים הללו בריאים יותר מפני שהם "נושמים" ולא מתהדרים ביכולת הספיגה והאיטום הפנומנלית של החיתולים "הרגילים", שהמחיר שלה הוא תפרחת על הישבן של התינוק שלא רואה אור יום (טבעי שאמא ואבא יישכחו להחליף כששום טיפה לא מרמזת על נוכחותה, לא?).

מסיבה זו הם גם מעודדים גמילה מוקדמת יותר – הילד לא מנותק מהפרשותיו. שפע של מידע ודיונים על חיתולים רב פעמיים תמצאו באתר באופן טבעי. אפשרות אחרת היא חיתולים חד פעמיים מתכלים.

 

הם דומים בצורתם לחיתולים הלא מתכלים, אך הם יקרים יותר, וכרגע ניתן להשיגם רק מתוצרת חוץ. ביישובים כמו כליל, ההורים הצליחו להתארגן לקנייה מרוכזת של חיתולים חד פעמיים מתכלים מסוג ב' וכך נמחק חיסרון המחיר הגבוה.

מגבונים
ממש כמו החיתולים, גם המגבונים עשו את החיים של ההורים קלים יותר, ובעצם זלגו לכל תחומי החיים. לא רק ישבנים מנקים איתם, גם פנים, אסלות, איפור, כתמים על בגדים ואבנית. אם תעצרו רגע ותחשבו, מה יש בו במגבון שגורם לו להסיר בקלילות שכזו לכלוך מכל סוג העולה על הדעת? אולי כבר לא תרצו שהוא ייגע בעור העדין של הילדון שלכם. המגבונים ספוגים באלכוהול, חומרי בישום וחומרי המסה.

הם לא טובים לתינוק והם לא טובים לסביבה, רובם אינם מתכלים, שלא לדבר על האריזות שלהם. בבית אפשר להסתפק בצמר גפן ספוג במים, ואם צריך גם בסבון לתגבורת. ברור שזה גם זול יותר. הצעה כללית: הרגילו את עצמכם לקרוא תוויות של מוצרי מזון, ניקיון, טיפוח וכו' – עולם חדש ומעורר אי-נוחות יתגלה לכם. בהתחלה תרגישו רע, אחר כך תיווכחו שאתם חוסכים כסף.

רחצה וניקיון
מה התינוק שלכם כבר עושה בלול שצריך לחטא אותו במקלחות ממושכות עם שלל סבונים ושמפואים כאילו שהיה מוסכניק או מתאבק בבוץ? מים הם חומר הניקוי הטוב ביותר והכי פחות מזיק.

 

מובן שמדי פעם יש צורך בסבון. אם אתם רוצים לחסוך עוד כאב אחד קטן מהסביבה, עברו לסבון מוצק. נפח האריזה, כלומר כמות הפסולת פר מוצר, קטנה בהרבה מזו של הסבונים הנוזליים. כשאתם קונים תכשירים, חפשו את סמל הארנב. הוא חמוד כמעט כמו הפעוט שלכם, ולא מגיע לו שיחפפו לו את הראש בניגוד לרצונו.

ישנן חברות שמפרסמות מרכך כביסה מיוחד לתינוקות. מעבר לכך שמדובר בהמצאה מופרכת, שרק גורמת לכם להוציא עוד כסף על מוצר שכבר יש לכם כמוהו, חשוב לדעת שמרככי הכביסה מזיקים מאוד לסביבה, מפני שהם מכילים חומרים שאינם מתפרקים, מגיעים למי הים ולמי התהום ונשארים שם. ריח טוב יש ממילא לסבון הכביסה, ו"הרכות המלטפת" משתווה לזו של כל בגד אחרי שתי לבישות.

 

אז אפשר לחסוך את הכסף ואת הנזק שכרוך במרכך ובמיכלי הפלסטיק האימתניים שבהם הוא משווק. בית, בעיקר עם תינוקות שזוחלים על הרצפה, עדיף לנקות עם מינימום כימיקלים. אבק מזיק פחות ממסירי שומנים וממדבירי אבנית למיניהם.

קניות תינוקיות
"שוק התינוקות" הוא שוק פורח בישראל, במקביל לכך שאנחנו מעצמה מובילה בכל הקשור לבדיקות היריון טיפולי פוריות. החברות שמשווקות מוצרים לתינוקות נוקטות בטכניקת "ההפחדה שוחרת הטוב" שהמסר שלה הוא פחות או יותר כזה: "מה, על הילד אתם חוסכים?! איך תחיו עם עצמכם אם הוא לא יהיה הגאון של הגנון בגלל שלא קניתם לו עגלה אנטומית שעוצבה בשיתוף פעולה של נאס"א ודונה קארן?"

 

אל דאגה. מוצרים מיד שנייה, צעצועים שהועברו שמשפחה, אביזרים מתוצרת מקומית ופשטות היכן שאפשר לא יעשו את הילד שלכם פחות חכם, פחות מפותח או פחות בריא. מי שאחראי לתינוק-על הם גנים טובים ובעיקר הורים אוהבים.

 

באדיבות אתר מהות החיים, לקריאת כתבות נוספות

http://people.eol.co.il/

שלח לחבר  
שנה גודל Powered by Bonsite ©
    
רוצים להתעדכן באירועים החדשים הרבה לפני כולם? רוצים לקבל את התוכן החדש שלנו? השאירו מייל ונעדכן אתכם בכל שבוע

חיפוש במאמרים

כותבי הבית שלנו

מאמרים

יוגה
נומיינד - השער לעולם הרוח - כל הזכויות שמורות ©