שתף

דרך הלב / ניסים אמון

13.01.19

כולם מסכימים שהאהבה היא דבר רצוי ומופלא. היא מפריחה את שממון הלב ונוטעת בו שמחה, ויש אומרים ששיקוי חיי הנצח מורכב בעיקר מאהבה. אך היכן נמצא אהבה נקייה? היכן נרכוש את הסם המשובח בעולם, את התרופה שביכולתה להעלים כל דווי ולרפא כל כאב ופצע פתוח?

נדמה שהאהבה הנקייה, זו הטהורה, נעלמה כמעט כליל מהעולם ולנו נשארו רק אהבות מעורבות, אהבות מדוללות, ואהבות משומשות עם תופעות לוואי. אהבת ההורים לילדים - התערבבו בה דאגה ושליטה. אהבה רומנטית בין בני זוג - בחושים בה תחרות וקינאה.

 

אהבה ליופי ואמנות - נטמעו בה רכושנות וגאווה. אם נברר בכנות את מי או מה אנחנו אך ורק אוהבים, ללא תוספות, נגלה שהרשימה שלנו עלולה להיות מאוד קצרה.

אהבה נקייה היא נשגבת וצלולה, כזו שאין בה מקום לתוספות שליליות או לטעם רע. באהבה תמה אנו הופכים להיות שקופים, נטמעים בתוכה, ובה ה"אני" העקשני והסגור שלנו הולך לאיבוד. יש נתיב רוחני עתיק שמציע את דרך האהבה, כי אפשר למצוא את האושר דרך הלב, ואפשר להגיע אל האוצר הגדול באמצעות האהבה.

יש נזירות ישועיות שחייהן גדושים באהבה גדולה אף יותר מזו של אחיותיהן הנשואות ובעלות המשפחה. שלא כבני התמותה, בחיר ליבן ארוך השיער לעולם אינו מכזיב. הוא תמיד מחייך אליהן בחיוך עצוב, הן שלו לתמיד והוא תמיד נאמן. כשהיא קמה בבוקר, הנזירה, היא לא עוסקת בעצמה אלא באהבתה. לא היא במרכז עולמה, אלא הוא והאהבה.

כל אם זוכרת את ההתרגשות של הימים הראשונים לאחר הלידה הראשונה. ענן של קדושה ממלא את הבית, כשכל מה שחשוב זה האם התינוק יונק מספיק, אם השתעל וכמה קקה הוא עשה. בימים אלה האם לא חושבת על עצמה – מישהו אחר נמצא במרכז הבמה. בהדרגתיות, מטבע האדם, כל אחד חוזר למרכז. הילדים גדלים, הזוגיות הופכת לשגרה, סבא וסבתא מרוב אהבה לא מפסיקים לדאוג, ולעיתים כל מה שנשאר זה לקנות עוד חולצה יפה.

המסדר הסוּפִי

מציע גם הוא את דרך הלב. ריקודים מקודשים, שירה, אהבה ואפילו בכי יש אצל משורריהם הגדולים. "האהבה הגבוהה צומחת במרומי העץ", אומר המשורר כביר, "אנשים מסורים מטפסים ואוכלים ממנה בשמחה. אך יש גם אהבה נמוכה שנחטפת מהאדמה ונאכלת עם ריקבון וזוהמה". כך הוא שר במאה הארבע-עשרה:

"במחשבה על העליון ראשי מתגלגל.
מחשבה אחת בלבד מחזיקה את נשמתי,
מחשבה אחת,
אין מקום לשתיים בליבי.
מדוע דומעות עיני
ועולה בי הרצון להשתחוות?"

שש דרכים שונות יש ברוחניות

דרך המאבק, דרך המחשבות, דרך הזן שעוצרת את המחשבות, הדרך הרביעית שמנפצת את האישיות, דרך הטאו שהיא מיזוג עם הטבע ודרך הלב שמובילה קדימה בכוח האהבה. שש דרכים שונות לסוגים שונים של אנשים. המבחר הוא גדול אך מכל הדרכים, רק בודדים נמשכים אל האהבה. מסתבר שזה לא כל כך קל ולא כל כך פשוט לבחור באהבה.

הפחד להתמסר ולאהוב הוא הפחד של ה"עורב הפנימי" לאבד שליטה. החשש שנאהב את האדם הלא נכון מצליח לגרום לנו להיות זהירים באהבה, והאגו שלנו תמיד יחפש מה לא בסדר אצל האחר ותמיד יעדיף להיות הוא בשליטה. יש גם לא מעט גזלנים בעולם, שיבקשו אהבה טהורה אבל לא ישיבו כזאת חזרה.

למוכנים להמר על אהבה, הודו מציעה מבחר גדול של גורואים. אם את בחורה יצרית, תמיד תוכלי למצוא לך באבא לחלוק איתו מערה. אם יש לכם יותר מדי כסף תוכלו למצוא באבא שישמח לקבל תרומה ואם תמשיכו לחפש, תמצאו גם באבא טוב ונקי שכל מה שירצה זה להחזיר לכם אהבה.

"קחו אותי להיות איתכם", אמר הגורו מֶאהֶר-באבא לתלמידיו.
"אהבו אותי בכל לבכם וכל שלי יהיה שלכם.
כדי לפתוח את תודעתכם עד אין קץ, עליכם באופן מודע
לוותר על תודעת הבודד.
אהבו אותי והשאירו לי לדאוג לכל השאר.
מדוע להתקמצן באהבה?
פשוט אהבו אותי ואני אוהב אתכם חזרה.
תכלית החיים היא אהבה עליונה,
להיות אחד עם האהבה,
והדרך הבטוחה והמהירה שאני מציע,
היא לאהוב אותי ללא הגבלה.

מדוע אתם לא מאושרים?
איזה צורך יש לכם להידבק אל האכזבה?
הידעתם כי אתם המכשולים של עצמכם בדרך אל האושר,
שאתם מסתירים לעצמכם את האור?
וזה לא משנה מה תגידו מהיום עד מחר,
מה שקובע הוא מה שאתם מרגישים.

אהבו אותי וחייכם יתמלאו אהבה,
אהבו, והכל יהפוך להיות אהבה.
אם תקבלו את באבא להיות העליון,
לא תהיו מרוכזים כל כך בתאוותיכם הגשמיות.
אם אני אהיה במרכז העולם,
האהבה תהיה במרכז עולמכם,
כשתאהבו אותי תגלו שאני זה כל מה שקיים.
כשתראו את הים תגידו – הו, הנה באבא,
כשתראו את ההרים, כשתשמעו את הרוח,
כל מה שיש בעולם הוא באבא,
ומכיוון שאתם אוהבים אותי,
מובטח לכם שתאהבו את כל העולם.


שם הכותב: ניסים אמון
אודות הכותב: מאסטר זן בעל הסמכה מיפן, מפתח שיטת הטרילותרפיה, מנחה קורסים וסדנאות בארץ ובעולם.
כתובת אתר:
לחץ כאן

שלח לחבר  
שנה גודל Powered by Bonsite ©
    
רוצים להתעדכן באירועים החדשים הרבה לפני כולם? רוצים לקבל את התוכן החדש שלנו? השאירו מייל ונעדכן אתכם בכל שבוע

חיפוש במאמרים

כותבי הבית שלנו

מאמרים

יוגה
נומיינד - השער לעולם הרוח - כל הזכויות שמורות ©