שתף

יוגה - מהי? / יהודית שכטר

01.04.09

ברמת העיקרון, יוגה היא כל דבר המביא להשקטה של הפעילות המנטלית, המניבה העמקת ההיכרות של האדם את עצמו.

המילה יוגה, מקורה בשפת הסנסקריט (שפה עתיקת יומין, בה הועברו הוודות, הטקסטים המיסטיים הקלאסיים של הודו העתיקה) והיא קיימת למעלה מ 5000 שנה. פירושה: איחוד או חיבור, בין הגוף ובין הנפש, בין החוץ ובין הפנים, בין החומר ובין הרוח, אך בעיקר בין העצמי האינדיבידואלי ובין היישות הקוסמית.

האיחוד הזה, עבור היוגה, הוא אקסיומה. אלא שלאורך ההיסטוריה (האישית והאנושית), המוח הקונספטואלי של האדם, דאג להפריד בין דברים, לבודד, לנתח, לפתח דואליות ממשית ווירטואלית, וכך אנו הבאנו על עצמנו הצורך לאחד מחדש דבר שמעולם היה אחד ויחיד. היוגה משתייכת לזרם פילוסופי הדוגל באי-דואליות ("אדוואיטה").

האדם, כחלק מהטבע בו צמח, בורך באינטיליגנציה אין סופית המאפשרת לו לתקפד באופן אוטונומי ואורגני מבלי להפעיל את המוח החושב: כך הוא נולד, גדל, מת, נולד מחדש, התאים שלו מתחלפים, מערכות הגוף מתחזקות עצמן וכן הלאה. אך כשהוא ניגש לשאלת השאלות על משמעות קיומו פונה הוא לרוב למוח הקונספטואלי על מנת שזה יספק את התשובות.

היוגה מציעה "ארגז כלים" ייחודי כאופציה לפיתרון סוגיית מהות העצמיות: הגבלה של תנודות התודעה, השקטת הפעילות המנטלית, הפחתת עוצמת המחשבות.

בדומה לאגם אשר מימיו שקטים ודרכם ניתן לגלות את קרקעיתו, כך רק כשגלי התודעה ימעיטו לסעור, נוכל להסיר את הלוט מעל העצמי, להתקרב אל הטבע של עצמנו. ולא, אנו נזרום רק עם נחשולי התודעה התזזיתית ונאמין שאנו אותן מחשבות בלבד:

אנו הזכרונות שלנו, התוכניות שלנו, אנו הציפיות והאכזבות, אנו הרשמים של חושינו, אנו החלומות או הדימויים שלנו את עצמנו.


צורות רבות מציעה היוגה לצורך מימוש ההרגעה של גלי המחשבות. יש שיקראו לזה "שליטה" עצמית אך לרוב בשפת היוגה אין מונחים המביעים צורה כלשהי של מאבק כגון המונח "שליטה". המונח "מודעות עצמי" קרוב יותר לרוח היוגה וליוגי המתרגל את אברי היוגה השונים.

פטנג'לי (מחבר "יוגה סוטרא", הטקסט הקלאסי שגילו מתקרב ל 2000 שנה). מתאר את אברי היוגה בצורה דידקטית ביותר, כמעט מדעית, ומסכם את המשעולים דרכם ניתן לקרב את היוגי אל מטרתו (החיפוש של משמעות העצמי וחיבורו לתודעה האוניברסלית).

השלבים שהוא מתאר ומציע הינם בגדר אברים (אנגה) כשההרמוניה שוכנת בהם והם שזורים זה בזה כמחרוזת פנינים. התרגום של המילה "סוטרא" הוא חוט מחבר או מחרוזת. הם שמונה ("אשטא") במספר, כך שתורתו קיבלה את השם "אשטנגא".
להלן האברים של אשטנגא יוגה של פטנג'לי:

*ימה – חמישה כללי התנהגות חברתית (אתיקה): אי אלימות, אמירת אמת, אי גניבה, טוהר מיני, אי רכושנות.


*ניהמה – חמישה כללי התנהגות אישית (יושרה): נקיון, שביעות רצון, להט או סגפנות, לימוד עצמי, התמסרות לאלוהות שבנו.

*אסאנה – התנוחות של התרגול הפיזי המתמיד, צריכות להיות יציבות ונוחות.


*פראניימה – העצמה של האלמנט האנרגטי על ידי נשימות (שאיפה, נשיפה ועצירה).
*פרטיהרה – התכנסות החושים.
*דהארנה – ריכוז.
*דהאיינה – התבוננות או מדיטציה.
*סמאדי – השקט העילאי המושג כשכל האברים שתוארו נוכחים.

טקסטים רבים לאורך ההיסטוריה ניסו להרחיב, לפרש ולהוסיף אלמנטים לאלה שתוארו, אך בבואנו לסכמם אנו נכנסים למלכוד ההתנסות של מחברים שונים. ההמלצה הינה ברורה והיא לתרגל בעצמנו את כל סוגי הכלים המוצעים על ידי היוגה: תרגול פיזי, נשימות, מדיצטיה, התנהגות נאותה כלפי עצמי וכלפי הסובב באשר הוא.


יוגה היא הפילוסופיה ההתנסותית היחידה (לא ניתן ללמוד אותה מאדם אחר) והיוגי הוא המורה של עצמו.

יהודית שכטר

מורה ליוגה, עוסקת בתרגול ובפילוסופיה זה כ 11 שנה.

שלח לחבר  
שנה גודל Powered by Bonsite ©
    
רוצים להתעדכן באירועים החדשים הרבה לפני כולם? רוצים לקבל את התוכן החדש שלנו? השאירו מייל ונעדכן אתכם בכל שבוע

חיפוש במאמרים

כותבי הבית שלנו

מאמרים

יוגה
נומיינד - השער לעולם הרוח - כל הזכויות שמורות ©