כרטיס אישי

שתף

איך הורים דופקים לילד את הדימוי העצמי?

22.05.11
כל ההורים אוהבים את ילדיהם, ולכל ההורים הילדים זה הדבר הכי חשוב בעולם. עדיין אחוז גדול מההורים מחרב לילדים שלהם את הדימוי העצמי. בוודאי שהם לא עושים זאת בכוונה, אלא בתום לב ומתוך בורות.

דימוי עצמי זו תמונת הדימיון שיש לאדם על עצמו: האם אני שווה או לא שווה. האם אני מספיק טוב כמו שאני או שמא לא מספיק טוב. האם אני אמיץ או פחדן, יפה או מכוער?!

זו מחשבה לא מודעת, שהיא שקופה לאדם. כלומר, האדם במרבית המקרים לא מבחין בה כלל. אדם לא מסתובב ואומר לעצמו "אני לא שווה או לא מספיק טוב", אבל היא נוכחת עמוק בתת מודע וגם מאוד משפיעה. ממש כמו צוללת. נמצאת עמוק, נסתרת מעין, ומאוד משפיעה.

איך הורים מחרבים לילדים את הדימוי העצמי? הילד שבר צלחת: "יש לך ידיים שמאליות". הילד נכשל במתמטיקה: "אתה כמו אבא, גם לך אין חשיבה מתמטית". הילד לא הכין שיעורים או הפריע למורה: "אתה עצלן או יש לך בעיות קשב וריכוז".

ילד נולד כשהוא חף לחלוטין מכל בעיה או פחד. ילד לא נולד עם בעיות או פחדים, עד שההורים שלו, המורים או חברים, לימדו אותו אחרת. ילד לא מבין כלום ומאמין לכל מה שאומרים לו. אם ההורים או המורים אמרו, כנראה שהם צודקים.

וכך, בלי משים, בתום לב ומתוך בורות, הורים מחרבים לילדים שלהם את הדימוי העצמי. מכיוון שדימוי עצמי גבוה הוא תנאי להצלחה בחיים, הרי שהם למעשה מחרבים לילד את החיים.

סדרה של אירועים שבעיני ההורים הם לכאורה קטנים, חסרי משמעות ונשכחים בחלוף דקותיים, נצרבים ב"הארד דיסק" של הילד לנצח. הילד לומד ש"ככה אני" וש"יש לי בעיה עם..." או "אין לי כישרון ל...".

האם יש להורים מה לעשות בנדון? בווודאי, כמו תמיד מודעות לבעיה היא 50% מהפתרון. חשוב להורים לפתח מודעות עצמית שתחסוך מהם את הטעויות שמחרבות לילדים את החיים.  איך לאמץ גישה שמאפשרת לילד לגדול שלם, שמח, מאושר, מצליחן.

רובי שטיינר
הדרכת הורים: איך תלמדו את ילדכם להצליח
שלח לחבר  
שנה גודל Powered by Bonsite ©
    
רוצים להתעדכן באירועים החדשים הרבה לפני כולם? רוצים לקבל את התוכן החדש שלנו? השאירו מייל ונעדכן אתכם בכל שבוע

מנוע חיפוש רוחני

כותבי הבית שלנו

מאמרים

יוגה
נומיינד - השער לעולם הרוח - כל הזכויות שמורות ©