כרטיס אישי

מורן גוטליב

מאבחנת ומטפלת מוסמכת ברפואה איורוודית (הודית).מורה ליוגה ויוגה לילדים. מנחת סדנאות ומדריכת מדיטציות, מנחה מעגלי נשים ועוסקת בהעצמה נשית. עובדת עם ילדים, בעלת תואר ראשון בניהול.מנחת סדנאות 'לגעת בטנטרה' עם בן זוגה סוג'יי.

www.tantralev.co.il

www.AyurvedaLev.co.il
[email protected]

שתף

מורן גוטליב

עיניים בוהקות

19.09.09

"עינייך כמו צבע עץ ודבש" , אמר לי הצייר הצרפתי, ברובע הציירים בעודו מצייר פרוטרט שלי בשחור לבן. אין מחמאה ממיסה יותר, לנערה בת 17 המטיילת לה בעיר האורות, הצבעים והמבטים.


וידוי קטן – אני אוהבת עיניים. גדלים, צורות צבעים שונים ומתחלפים. עיניי אנשים סיקרנו אותי מאז ומתמיד. ואני זוכרת, שתמיד , גם בתור ילדה , חיפשתי את המפגש. את הצטלבות העיניים עם מי שממולי. ובשנים של מסע החיים, המבט מסתובב. מהחוץ – פנימה.
"העיניים הן ראי הנשמה", אני יודעת, כן, זה נדוש. אמרו וכתבו זאת כבר רבים לפני, אך משהו במשפט הכל כך פשוט וסמלי הזה... אני מוצאת בו משהו עמוק, אמיתי וממשי בכל פעם מחדש.

שתי עיניים, מבט אחד וסיפור חיים מלא.עירוב של רגשות, ידע, תחושות
וחוויות – אדם שלם. נשמה בעולם שפותחת את שעריה בשקיפות וצלילות.מה יש בהן, בעיניים שמושך אותי אליו ובו זמנית מבהיל ומרחיק. מאפשר לי להביט החוצה, ובו באותה העת, להביט פנימה...

מחפשת את המבט שבתוכי.
שנה עברה לה, שנה חדשה התחילה. יש כל כך הרבה חוויות וסיפורים שנמצאים בתוכי וממתינים שאגש להתבונן בהם, להישיר מבט נקי, לא מבקר. מבט אוהב וחומל.מבט מחבק – לכולם. לכל חוויה, לכל תחושה. להביט פנימה ולנקות, לסדר, לטהר. לאפשר לניצוץ העיניים לזהור ולהתמלא ביופי החיים.

יושבת על המיטה בהודו החמה, שעת בוקר מוקדמת. המאוורר מסתובב בקצב אחיד, חורק בכנפיו, רעש הרחוב מתפוגג אל המדיטציה ואני צוללת פנימה בלי משקפת, בלי סינון. בראיה צלולה ובהירה להתחלה של שנה חדשה ונקייה.

צבעים, ריחות, קולות, רגשות – הכל נמצא פה. דבר לא חומק.

לרגע אני מרגישה חמימות שעוטפת את עיני באהבה ותחושת רפיון סובבת אותן, ורגע אחר כך, כיווץ מופיע, ואני חשה את עיני נסגרות עוד יותר ודמעות מלוחות זולגות כשהכאב נפגש עימי.
והמסע פנימה ממשיך, ואני נעה ומשוטטת בין שמחה ועצב, אהבה וכאב – והגוף ניחוח, מאפשר. ורק העיניים עצומות אל החוץ ופתוחות אל הפנים. מביטות.

דקות ארוכות עוברות ואני עדיין במסע התבוננות.
הבריאה ברכה אותי השנה בכל כך הרבה דברים – בהחלט שנה מלאה. צוללת לעומק, מתבוננת בכל המסע –
התפתחות ונפילה, התחזקות ואהבה.


כן הכל באמת נמצא פה....דבר לא חומק.זו אני שלא מאפשרת לדבר לחמוק מעיני, והמבט, גם הוא משתנה כל רגע ורגע. צולל עמוק יותר, עולה לשאוף אוויר, מתבונן לפינות, מעיף מבט חטוף לצדדים.


ואז לאט הוא עולה. כמו צוללן שעולה אל פני הים. הראש שליבנתים נשמט בכניעה לגוף, עולה גם הוא, מתייצב ומתיישר בהמשך לעמוד השדרה. הגוף מתייצב, והעיניים אט אט נפקחות.
האור מבחוץ כבר החל לחלחל את חלון החדר וקרני שמש ראשונות של בוקר יום שבת מנקות ומאירות את עיני. מישירה מבט אל החוץ ושולחת קריצה קטנה אל הפנים...שנה חדשה, מלאת חוויות ממתינה לעיני הבוהקות...

המדיטציה שלי הסתיימה, או יותר נכון רק התחילה. הרחוב התמלא במכוניות וצופרים, המאוורר חורק עוד יותר, מנסה לפזר את ענן החום שפקד את החדר...סימן של היום להתחיל את בשלו.


מבט צלול. אני מאחלת לכולנו שנזכה למבט נקי השנה. מבט אמיתי , מבפנים ומבחוץ על המסע שלנו.שנה טובה.


ואם כבר פתחתי בוידוי- הנה עוד אחד. אני היא הנערה במשקפיים, או יותר נכון בעדשות במגע.
כך, שטיפול נאות בעיניים הוא דבר מהותי בעבורי בחיי.

במסגרת עיסוקי ברפואה איורוודית, אספתי בעבורי ובעבור מטופלי מגוון של שיטות פשוטות לשמור על העיניים שלנו, לשמור על הצלילות, הבהירות, על הראי לנשמה.ולכן, אני מביאה כאן בעבור כולם מספר כללים פשוטים וישימים ליום יום:

1. שימון הראש.הניחו מעט שמן שומשום/ שקדים על קודקוד הראש ועסו בעדינות את הראש באזור.עצב הראיה יקבל את ההזנה של השמן.

2. ניקוי העיניים והפנים – בבוקר, ובכלל במהלך היום, שטפו את הפנים ונקו אותם מלכלוך שמצטבר.כאשר שוטפים את העיניים, השתמשו   במים בטמפ' החדר.

3. פד לעין – במידה והעין מגרדת, כואבת או עייפה, הכינו פד עם מיי ורדים או מים רגילים פושרים והניחו על העין העצומה. הישארו כך למשך כחצי שעה במנוחה מלאה של הגוף כולו.לעין עם דלקת, ניתן להכין חליטה עם קמומיל.

4. הימנעו מחשיפת העיניים לעשן, אבק, אור בוהק, ורוח חזקה. במידה והעין חשופה וכואבת/מגרדת כתוצאה מתנאים אלו, עצמו את העין והניחו עליהן את כפות הידיים. עשו בעדינות את העין.

5. הימנעו ממבט ממושך לכיוון חפץ מסוים / צג מחשב/ טלוויזיה וכו'. בכל 20 דק' הניחו לעיניים להירגע.עיצמו את העיניים והניחו את כפות הידיים על העיניים. המתינו בין חצי דקה עד דקה. בנוסף שמרו על מרחק מה בניכם לבין הצג. אל תשבו קרובים מאוד.

6. שינה מספקת ובריאה שומרת של מנוחת העיניים. דאגו לניקוי העיניים לפני השינה.

7. תזונה – הקפידו על תזונה שגרתית ובריאה במרכיביה.


8. בצעו סדרת תרגולים לעיניים מדי יום לאחר הניקוי:


    -   שפשפו את כפות הידיים זו בזו והניחו אותן על העיניים למשך 2 דק'.


    -   שמרו על ראש יציב, הקפידו לא להזיזו. הניעו רק את העיניים בכיוון מחוגי השעון – מעלה, ימינה,מטה ושמאלה. לאחר 2-3 סיבובים  עצמו את העיניים והרפו. חזרו על התרגיל כנגד כיוון השעון.


   -   טראטק-  התרכזות בלהבת נר. החשיכו מעט את החדר והניחו נר לנגד עינכם. התרכזו בלהבת הנר ונסו שלא למצמץ או להסיט את מבטכם מהלהבה למשך דקה עד שתיים.


  -   חזרו על שפשוף כפות הידיים זו בזו והניחו אותן על העיניים לרגיעה.


9. הטיפ החשוב ביותר – הביטו פנימה אל תוככם ומשם הביטו החוצה, אל אהובכם.השירו אליהם מבט חם ואוהב... והוא ישלח אליכם קרני אור מרפאות בחזרה.עיניים הן שתיים. גם במידה ורק אחת אינה בקו הבריאות, יש תמיד לטפל באותה הדרך גם בשנייה על מנת לשמור על האיזון.
וכך השנה עברה...והנה הבאה כבר מתחילה. בעיניים פקוחות, סקרניות ובוהקות.
 להתבונן ולהרגיש את המסע שלי אל השנה, להרים את הראש ולהביט מבפנים החוצה וכל הדרך חזרה...פנימה.


(המידע הניתן הינו מידע כללי בלבד. ישנם כמובן טיפולים עם צמחי מרפא וטיפולי עיניים מרובים למצבים שונים. למידע – היכנסו לאתר 'לגעת בטבעיות'  www.AyurvedaLev.co.il )

 

 

שלח לחבר  
שנה גודל Powered by Bonsite ©
    
19/09/09 23:39
רוצים להתעדכן באירועים החדשים הרבה לפני כולם? רוצים לקבל את התוכן החדש שלנו? השאירו מייל ונעדכן אתכם בכל שבוע

מנוע חיפוש רוחני

כותבי הבית שלנו

מאמרים

יוגה
נומיינד - השער לעולם הרוח - כל הזכויות שמורות ©