כרטיס אישי

עדן פלד

עדן פלד מטפלת פסיכותרפיה הוליסטית, מרצה לצמחי מרפא ולפילוסופיה רוחנית "חוכמת הלב" של מרכז "תודעה".
[email protected]

אתר הבית שלי

0587496222

שתף

עדן פלד

מחאה via mobile

26.06.12

כשהמחאה אינה יכולה לתפוס כותרות מכיון שאינה ראויה מספיק להיעמד בראש סדר היום הציבורי, היא נעשית מאחורי הקלעים דרך אמצעים וירטואליים. הכלי לא מכתיב לאור, כמו שהכוס לא מכתיבה לשמפניה שמוזגים אליה דבר, אבל בסוף, כך או כך, הכלי לא יעמוד בלחץ ויתנפץ, כמו החלונות בגן העיר.
כאן טמונה העצם, בכך שמה שקובע את סדר היום הציבורי חייב להשתנות. סדר היום הציבורי חייב להשתנות לטובת עתיד ילדינו, לטובת נחת הרוח של הורינו, ולטובתנו שנמשיך לחיות כאן לאורך שנים רבות ומאושרות.

כרוניקה של שנים 2012- 1984
האח הגדול שולט על התקשורת, ושוכח שיש לו אבא. ואבא אוהב את כולם באותה צורה, ובדרך כלל, כמו חוקי העולם האמיתי, הוא נותן יותר קרדיט לילד הטוב, גם אם הוא יותר חלש, אלא אם כן הוא אבא שעבר מטמורפוזה בעולם של תוכניות ריאליטי וכדורים פסיכוטיים.

המחאה החברתית היא מטעה, היא אינה מחאה על מחירי הדלק, וגם לא על יוקר המחייה, ואולי כן. כי נמאס לנו לחיות מהיד לפה, על אף שאנו מממשים את ייעודינו במקרה הטוב ומגשימים את חלומותינו במחיר של חיים פשוטים יותר, נאמר להיות נטורופת, מוסיקאי או עובד סוציאלי, במקרה הפחות טוב, עובדים בזעת אפינו, שאינה שווה הרבה, ומתחפרים עמוק בין שולחנות פקידי הבנק, שנהיים הרבה יותר משמעותיים בחיינו ממה שהיינו רוצים בעולם מתוקן. זעת אפינו כבר אינה שווה הרבה, ונראה כאילו רק עתה גורשנו מגן עדן, ועוד לא למדנו כלום, וזו הרי אינה האמת כלל.

המחאה החברתית היא על כל אלו, אך גם מעבר להם. המחאה החברתית היא על ההתעוררות שלנו כעם, וכאנשים, אל עולם שאינו הולך בקנה אחד עם עולם אידיאלי שכל ילד היה חולם לחיות בו. ומאיפה, ומי המציא את העובדה ש"ככה זה"? מי קבע שאין אפשרות לשינוי? וממתי חומר עולה על הרוח? וכסף נהיה משמעותי יותר לאנשים מאשר שאיפות לב?

מה עובר מדור לדור?
ממתי נהיה אידיאל של עשייה מסביב לשעון, "הליכה בתלם" , מטפלת לילדים ואוכל קפוא, שעולה על התפתחות אישית, פניות רגשית, עשייה למען הקהילה, למען עצמך ולמען ילדיך, וגמול הולם לכל אלו? ממתי? איך מורה מרוויח פחות ממתכנת מחשבים?

חטא גן עדן זה כאן. אנו מנציחים אותו באמצעות הרצון לדעת את המקומות שלא טוב לנו בהם, וזה מנווט את חיינו ואנו חופרים לעצמנו בורות במציאות שאינה זורמת כפי שאנו חושבים. ומי מייצר לנו את המציאות? ומתי נפסיק להיות קורבנות למען השם?

המחאה הזו היא על היכולת להיות מאושרים. המחאה היא על הפניות והזמן ללכת עם הילדים לים בלי להתבאס על המצב הכלכלי או על יום החופש שהפסדנו. המחאה היא על היכולת לתת מתנה נדיבה לכל חבר שחוגג יומולדת, והיכולת ללכת לחתונה בשלמות כדי לחגוג ברית של אהבה בין אנשים ולא לכמת את היחס הרגשי לזוג הצעיר בגובה הצ'ק כולל ארוחה טובה, ערב איכותי של אלכוהול, מוסיקה ומע"מ.

כשאני בודקת מסביבי אני רואה אנשים שהשתחררו מהכבלים האלו בעוצמה רבה אבל הם מעטים. אלו הלכו לחיות במדבר או בפינה שקטה בגליל, ובעיקר ויתרו על המון חלומות שהיו להם, כי הפשרה כאן היא סוד האושר. אין מדובר בפשרה לחיות במקומות האלו, כי זהו חלומי הגדול ביותר, באופן אישי, אבל הפשרה היא על איכות חיים שאינה מאפשרת להנות מכל העולמות יחד, כשבעצם, זה אפשרי.

היורו הוא לא רק מטבע הוא גם משל
היחס בין המשכורת בארץ לבין המחייה היא נצחון בטוח למחייה, כשאפילו אם יש פנדלים, בסוף, בדרך כלל המשכורת מתקפלת בבושת פנים לחדר ההלבשה. וברוח משחקי היורו, אני מסתכלת על המון אדם שתוהה מאיפה להתחיל לתקוף, איך לבטא יצרים אמיתיים של השרדות? מעולם לא חוויתי כזו בטלה סביב היורו, כי כמו שזה נראה, המציאות שלנו התחילה להיות יותר מעניינת.

מדובר כאן על דור הנרות שהתבגר, ונמאס לו לאכול קש בצד הדרך לנצח. מדובר על דור שביקש שלום ולא זכה עדיין להגשים את ההבטחות של אבא ואמא מחורף 73'. מדובר פה על דור של צעירים שאינו מזדקן ומתקבע אלא נהיה יותר ויותר חדור אידיאלים אמיתיים של חיים בשיתוף, אהבה ותקווה לשינוי.
השינוי יבוא מתוכנו, כי מי שאמר שלמחאה אין תוצאות, לא הרגיש את להט המוחאים המפגינים אהבה וסולידריות, שמבקשים שרק יהיה טוב יותר לכולם, פשוט לתת לכולם באופן שווה את ההזדמנות. אחר כך, מה יעשו איתה, זו כבר בעיה שלהם, או בחירה שלהם.

כאן העם מנצח, כי גם אם הפסדת בקרב, אולי עוד תנצח במלחמה. וכאן, נראה לי שרוב הסיכויים הם לטובת הנחישות, העוצמה וחוסר האונים להמשיך כפי שעכשיו. המציאות פה פשוט בלתי נסבלת.

ההפרדה הפוליטית אינה נחוצה, ובאה מכיוון של אנשים מתוסכלים מאסכולות שונות. ימנים יאשימו את השמאלנים יפי הנפש, ויחפשו עוולות, שוחד ומרמה. הבעיה היא שבמדינה בטחוניסטית שכזאתי, כבר שכחנו מה זה להילחם ביחד. ובזמן שילדים קטנים באשכול חוטפים טילים על הראש כל היום, לא נראה מתאים להתעסק במחאה חברתית... ואולי שיהיה שלום מבפנים יהיה שלום גם בחוץ? הרי בית המקדש חרב על שנאת אחים, אז כמה עוד בתי מקדש נחריב עד שנתעמת עם עצמנו באמת וניהפך לאור לגויים?

על אלימות פוליטית, כפייה ועוד
האלימות לא תרמה לאחדות בינינו, ונראה שהיום המצאנו עוד רובדים של אנשים, אלו שמאמינים שכדאי לפרק כל חלקה טובה בתל אביב רבתי, כולל ניפוץ חלונות בנקים וניידות משטרה, ואלו שנשארים בלב המערכה ומחזיקים בשפיות רגשית שאינה מאפשרת להם להרים אצבע. אל תטעו, אני לא בעד התלהמות או אלימות לשם אלימות, ומצד שני, גם לא בעד ספיגה מתמשכת של רוע ואלימות פיזית, מילולית או פוליטית אל תוך חיינו, ללא תגובה ועמידה כנגד. בכל זאת, בשביל לחיות שנים כמו הדלאי למה, צריך להיות במינימום מסוגל להגיש את הלחי השניה, ולכל הפחות לא להתיימר לחיות במציאות ישראלית חמה ומחויבת למציאות כאן. 

מי שאינו מסתכל על המחאה כמחאה פוליטית, מחפש תירוץ למה לא לקום מהכורסא, וזה בסדר. פשוט תנו לנו לעשות את העבודה בשקט, כדי שתמשיכו לפצח שם גרעינים מול "האח הגדול" ו"השרדות". בינתיים אנחנו נעלה שלב ונפיל את האח, נתעלה מעל יצר ההשרדות, ונגיע למושבנו הנוח והנפלא – בלב. רק אל תפריעו. פה נהיה כולנו אחד, ואתם, תצטרפו אם תרצו, תלכו אם לא מתאים לכם. בסופו של דבר, לא יהיה לכם מקום להיות, כי כאן תקום מדינה נאורה בה יהלכו אנשים מאושרים, אוהבי אדם, טבע וחיים.

מסר מהלב
התמונות הקשות מהימים האחרונים השאירו אותי המומה לנוכח המצב. אני מרגישה שכולנו צריכים יותר מתמיד לאהוב את עצמנו, כל אחד בעצמו, בתוך הסביבה הטבעית שלו, אל המעגלים הנמשכים מתוך עולמו אל העולם שמסביבו, והלאה... ורק כשנפתור את הבעיות של עצמנו ונגיע לעמק השווה, נוכל להסתכל לאויב שלנו בעיניים ולבקש שיאהב אותנו גם. מי שאינו אוהב את עצמו, לא יכול למשוך אהבה מבחוץ. ומי שיאהב את עצמו, ייצור אדוות של אהבה שיעשו וייגעו, וייצרו מציאות סוחפת של אהבה ושלום, צדק ואושר, וכן, כן, העושר הוא תופעת לוואי של אלו. כולי תקווה שכך יהיה. אמן.

 

שלח לחבר  
שנה גודל Powered by Bonsite ©
    
27/06/12 13:53
05/07/12 10:13
רוצים להתעדכן באירועים החדשים הרבה לפני כולם? רוצים לקבל את התוכן החדש שלנו? השאירו מייל ונעדכן אתכם בכל שבוע

מנוע חיפוש רוחני

כותבי הבית שלנו

מאמרים

יוגה
נומיינד - השער לעולם הרוח - כל הזכויות שמורות ©