כרטיס אישי

שובל אלוני

חייתה במנזר זן ביפן מספר חודשים בשנים 1997-1998(עברה תהליך מחויבות לדהרמה ובעלת תואר "אחות גדולה" מהמאסטר). מלמדת מדיטציה זן בודהיסטית החל משנת 2000 מטפלת בפסיכותרפיה גופנית בשם "ביוסינתיזה". מאמנת ומנחת קבוצות בשיטת "סדונה" לשחרור רגשי. משלבת בעבודתה תפיסה של גוף-נפש-רוח המבוססת על חוכמת הזן, הדרך הרביעית, הפסיכותרפיה הגופנית ושיטת "סדונה". 
[email protected] 

 www.shovalaloni.co.il

שתף

שובל אלוני

קוראים את הלילה בפורת

31.07.12

סיפור טעים

ישנן שתי דרכים לזהות רמת גני מקורי. האחת, את שם רחוב "התקוה" הוא הוגה במלעיל, והשניה, הוא קונה ספרים בחנות הספרים "פורת", שבשנתיים האחרונות הרחיבה פעילותה והיא עכשיו חנות ספרים-קפה-מסעדה "פורת".

לרמת גן הגעתי רק אחרי הצבא, כך שאת רחוב "התקוה" אני הוגה במלרע ולא במלעיל, אבל "פורת" זה כבר סיפור אחר, תרתי משמע. במילה הכתובה התאהבתי מהיום בו למדתי לקרוא ולכתוב, וכשיש חנות ספרים עם הרבה נשמה בסביבה, תסמכו עלי שאזהה אותה מיד.

כתושבת רמת גן אהבתי לראות את השינויים המבורכים שעברו על החנות עם השנים, וכיצד דבר אחד לא השתנה, וזה חום ליבם ואנושיותם של הבעלים. אני יושבת עם אבי (אברהם) שלו, מבעלי המקום, והוא מספר לי על מלכה ויהושוע בן פורת שהגיעו מרוסיה בשנות העשרים המוקדמות והתישבו בתל אביב. מלכה עבדה כאחות בבית החולים הדסה וכאחות פרטית, ויהושוע שימש כמורה לחקלאות בבתי ספר שונים ברמת גן. שניהם היו אנשי ספר שקראו הרבה ושלטו היטב בשפה העברית, ואף הקפידו לדבר עברית גם בבית וגם בחוץ. בשנות השלושים הם עברו לרמת גן, ובשנת 1933 החלו לבנות את הבנין שברחוב ביאליק, שקיים עד היום, והמשיך לגדול עם השנים.

בשנת 1953 הם פתחו חנות קטנה בגודל של פחות מ-20 מטר בקומת הקרקע של הבנין, ומכרו בה ספרים. יתרת השטח הייתה תפוסה ע"י דיירים מוגנים בדמי מפתח, שעזבו עם השנים. כיום משתרעת החנות, יחד עם בית הקפה והמסעדה, על פני שטח של 250 מטר, והיא נחשבת לחנות הספרים הפרטית הכי גדולה בארץ.

בשנת 1958 נישאה אורה, ביתם של הזוג בן-פורת, לאבי שלו, אבל רק בשנת 1978, עם התבגרותם של ההורים, הם תפסו את מקומם בחנות והחלו להרחיב ולפתח אותה. החנות עברה עם השנים מספר שיפוצים ושינויים, עד שהגיעה לגודלה ולמתכונתה הנוכחיים, והפכה למוסד תרבותי וחברתי שמושך אליו את תושבי רמת גן והסביבה.

אנחנו שותים קפה, ואבי נזכר ברמת גן של שנות השישים על אוכלוסייתה הצעירה, כשהיו בה תלמידים רבים והחנות פרחה. אז מכרו בה בעיקר ספרי קריאה ולימוד, ואנשים ידעו שהם יכולים להשיג כאן כמעט כל מה שרצו. הם היו בין הראשונים שהפכו את החנות כולה לחלון ראווה אחד גדול, כך שניתן לראות את החנות גם מבחוץ, בשונה למה שהיה מקובל אז בשנות השמונים.

השפל בענף הספרים בשנים האחרונות השפיע גם עליהם. קהל הקוראים הלך והצטמצם, הצעירים חלקם עזבו את רמת גן, האינטרנט והטכנולוגיה החליפו במידה רבה את המילה הכתובה, וכמובן התחרות עם הרשתות הגדולות, כל אלה אילצו אותם להתמודד ולהוריד את מחירי הספרים. הייתה לזה השפעה על הרווחיות ועל האפשרות להחזיק חנות ספרים גדולה וזה דרש מהם כל הזמן להתחדש ולחשוב על פתרונות יצירתיים.

כאן נכנסים לסיפור שלושת ילדיהם של בני הזוג שלו, שהצטרפו להוריהם, ויחד אחראים על המוסד התרבותי הנכבד הזה – אמנון, שמנהל את המקום כיום, טלי, מנהלת החשבונות, ותמר, אחות במקצועה ועוזרת בזמנה הפנוי. את תחושת המשפחתיות, החום והנדיבות הם מקפידים להרחיב בין כל עובדי המקום, וזה מהדהד גם לכל מי שנכנס לחנות-קפה-מסעדה.

בחנות כיום תוכלו למצוא ספרים, צורכי משרד, ציוד לבתי ספר, תמונות וליטוגרפיות של נחום גוטמן, יוסל ברנר ויצחק מימון. לפני כשנתיים וחצי פתחו קפה-מסעדה בין הספרים, שגם הוא הלך וגדל בזמן הזה, והוא מתפרס כיום על פני מחצית משטח החנות, ושולח זרועות חינניות גם לרחוב. אנשים יושבים, אוכלים ושותים, ובו בזמן יכולים לעיין בספרים ואף לקנות, בהנחה שהם שומרים על הספרים, כמובן. מידי פעם מתקיימים מפגשי תרבות עם סופרים שונים, בערב של קריאה, שיח וקפה כמובן.

עבורי מהווה חנות-קפה פורת עוגן קהילתי, וכבר עשיתי לי כאן חברויות וידידויות חמות. האוכל טרי וטעים, הקפה ריחני כמו שקפה צריך להיות, השירות מקצועי ולבבי, ותמיד מחכה לך איזה ספר חדש על המדף. מי צריך יותר מזה, תגידו לי אתם.

פרטים:
ביאליק 38, רמת גן
שעות פתיחת הקפה: 08:30-23:00
שעות פתיחת החנות: 08:30-20:00
המקום כשר מטעם המועצה הדתית ר"ג
תפריט חלבי
 

שלח לחבר  
שנה גודל Powered by Bonsite ©
    
רוצים להתעדכן באירועים החדשים הרבה לפני כולם? רוצים לקבל את התוכן החדש שלנו? השאירו מייל ונעדכן אתכם בכל שבוע

מנוע חיפוש רוחני

כותבי הבית שלנו

מאמרים

יוגה
נומיינד - השער לעולם הרוח - כל הזכויות שמורות ©