כרטיס אישי

ליאת דיין

החופש להיות מאושרת - יצירתיות, אהבה ומה שביניהם. יצירתיות אפשרית לכל אדם והכרחית בכל תחום בחיים.  אנו יכולים ליצור את החיים עליהם אנו חולמים, ואנו יכולים לממש  את הדחפים היצירתיים שלנו. יכולים זו לא המילה הנכונה. אולי חייבים?! מהי יצירתיות? כיצד ניתן להיענות לאתגריי החיים בקלות? מה הופך אדם ליצירתי באמת? מה הקשר בין יצירתיות לדיכאון?  איך עוזרים לילדים להישאר יצירתיים?.  מנחה לפיתוח יצירתיות, מלווה ומאמנת אישית לאמנים, יוצרים ולכל אדם המבקש להוציא לפועל את כישוריו האישיים ורעיונותיו.

052-5201718

[email protected]

www.creativelife.co.il

 

שתף

ליאת דיין

דרך האמן - פגישתי עם ג'וליה קמרון

09.02.13


ספרה של ג'וליה קמרון דרך האמן מלווה אותי מאז גיל 25 ועד היום. יש בו משהו שלא מתיישן. קריאה במאמריה ועבודה עם הכלים שהיא מציעה, תמיד מחברים אותי אל הנביעה היצירתית

גו'ליה קמרון היא אחת המורות המרכזיות שעיצבו את תודעתי ביחס לנושא היצירתיות. אני עובדת עם ספרה דרך האמן בעצמי ומלווה אמנים רבים גם על פי גישתה. כמה התרגשתי מהגעתה לארץ.

הפגישה איתה לימדה אותי עוד על גישתה הילדית המאפשרת לכל אדם לבוא במגע עם היצירתיות הטמונה בו. פגשתי אדם מודע מאוד שנמנע מ'חפירות' מיותרות, ודוגל בקפיצה למים ובעשייה יצירתית.

למרות קולה המונוטוני, גיליתי אישה חמה, ישירה ותמה עם ניסיון רב בתחום היצירה והאומנות. מורה חכמה שבתבונתה למדה לאפשר לכולנו לקבל כלים מעשיים לפיתוח היצירתיות מבלי שהיא תהפך לגורו נערץ שאל המקום בו הוא נמצא, קשה להגיע.

גו'ליה קמרון מכירה בקשיים העומדים בפני האמן וכמו בספרה, כך גם בסדנה, גו'ליה הציגה את דרכה לעבוד עם מחסומים יצירתיים.
מן הצד האחד שני הכלים המרכזיים לעבודה יומיומית ושבועית: דפי הבוקר ודרך האמן, ומן הצד שני סדרה עשירה של תרגילי מודעות הטבולים ברוחה המאפשרת.


השילוב בין השניים, ללא ספק מאפשר לג'וליה עצמה ליצור בחופשיות וללא הרף. שכן היא כותבת ספרים ומוציאה אותם לאור, האחד אחריי השני. מה שכמובן מעורר השראה ואת התחושה שאם היא יכולה כולנו יכולים.

אחד התרגילים שהכי אהבתי (התרגיל מוצג גם בספרה לכל המעוניין) הוא להשלים את המשפט: "אילו לא הייתי צריך לעשות זאת בצורה מושלמת הייתי....תרגיל פשוט המעורר את המודעות לכך שייתכן שהנטייה לפרפקציוניזם היא החוסמת את היצירתיות ובלעדיה נגלה שניתן לגשת למלאכת השירה, הכתיבה או הציור, ללא בעיה.

מה באמת הופך יצירה לעבודת אומנות? האם עצם העובדה שיצירה שלנו התפרסמה?
אחת השאלות שנשאלה גו'ליה במהלך הסדנה. תשובתה: "אם כולכם לא הייתם אומנים לא הייתם מגיעים לסדנה שכזו".
הלב שלי ידע שהיא צודקת. תשובתה הפשוטה והישירה העירה את הלגיטימציה ליצירה, וביטלה את הנטייה להתעכב פילוסופית על שאלות מסוג זה שלעיתים קרובות רק מעכבות את האמן וחוסמות אותו. "אתם רוצים ליצור, תיצרו!"

יחד עם זאת כששמעתי את תשובתה התעוררה בי תחושת פספוס או דחף יצירתי, תלוי איך מסתכלים על זה. הנה יושבים בחדר 280 אמנים שונים, שהשאלה הזו בטוח מציקה להם ורוצה להישאל דרכם.

עבורי שאלות מסוג זה הן הזמנה להגות חגיגית. אני יודעת שכששאלה נשאלת נכון, היא מובילה למחוזות של תבונה ויצירתיות חדשה המאפשרת פעולה משוחררת מספקות ופחדים.


בעודי שבויה בדחף היצירתי לעצור הכל ולומר רגע רגע זו שאלה נהדרת, בוא נקשיב לה רגע, הסדנה המשיכה לה.
נחישות היא מילת המפתח: יוצרים כסטיבן שפילברג התחילו את דרכם עם אותו חוסר הוודאות שכולנו מכירים.

הסדנה המשיכה והפעם גו'ליה קמרון משתפת על עבודתה עם יוצרים רבים, ביניהם מפורסמים כסטיבן שפילברג.
שיתוף שהפיח תקווה ומחויבות חדשה כמעט בכל היושבים בחדר, ואולי פתח קצת יותר את השאלה שנשאלה רגע אחד לפני.
מסתבר שכול היוצרים מעולם לא היו בטוחים בעבודתם במאת האחוזים. מסתבר ש"העולם" או הוצאות הספרים או הסרטים, לא תמיד קיבלו את עבודתם.

הם בטח התמודדו לא מעט עם השאלות שכל יוצר שואל את עצמו לאורך הדרך. אך מה שכדאי ללמוד מהם, הוא ההתמדה בדרך והנחישות.
לצד החוויה הפנימית של חוסר הביטחון הם המשיכו לכתוב וליצור, והמשיכו לדפוק על דלתות של מפיקים ומוציאים לאור עד שהדלת נפתחה בפניהם, הן הפנימית והן החיצונית.

אחת הדוגמאות שניתנה בסדנה הייתה דווקא על יצירה שלה. היא סיפרה שאחד התסריטים שהיא כתבה, נדחה על ידי 41 מקומות. האם העובדה שעבודתה נדחתה על ידי 41 מקומות שונים, מעידה על טיב האיכות של הסרט? קשה לומר. העובדה היא שכשהיא הקישה על דלת מספר 42 הדלת נפתחה בפניה. התסריט נקנה.

חזרתי הביתה מהסדנה, נרגשת ומפוצצת בהוקרת תודה על עשייתה של גוליה קמרון, מורתי משכבר הימים, מלאת אנרגיה מחודשת להמשך עבודתי כמנחה וכיוצרת, וספוגה בתחושה העילאית שהכל אפשרי. 
 
לגבי השאלות מהי יצירתיות אמיתית? או מה הופך את היצירות שלנו לעבודת אמנות של ממש? ... אני מרשה לעצמי להישאר איתן ולתת להן לשאת אותי לאן שהן רוצות.

* תודה מיוחדת לאילן מהוצאת פראג על שאיפשר לסדנה להתרחש והזמין את ג'וליה קמרון אלינו לארץ. בלעדיו זה לא היה קורה

על הכותבת: ליאת דיין, יוצרת ומנחה בכירה לפיתוח היצירתיות וההגשמה העצמית.
מומחית בשחרור ממחסומי יצירה ומלווה אמנים להגשמה מלאה של יצירתם ולעבר מחוזות חדשים.
מנחה בכירה בשיטת האור הלבן והשאלה, מנחה קבוצות על פי ספרה של ג'וליה קמרון דרך האמן
052-5201718
www/creativelife.co .il

שלח לחבר  
שנה גודל Powered by Bonsite ©
    
רוצים להתעדכן באירועים החדשים הרבה לפני כולם? רוצים לקבל את התוכן החדש שלנו? השאירו מייל ונעדכן אתכם בכל שבוע

מנוע חיפוש רוחני

כותבי הבית שלנו

מאמרים

יוגה
נומיינד - השער לעולם הרוח - כל הזכויות שמורות ©