כרטיס אישי

חגית אלמקייס

מנחה סדנאות "מסע במילים" ומלווה תהליכי שינוי והתפתחות באמצעות כתיבה אינטואיטיבית וביבליותרפיה.
כותבת כדרך חיים. עיתונאית וצלמת.

לפייסבוק שלי

שתף

חגית אלמקייס

אדם צריך לראות את מצבו איך שהוא...

22.03.13

"האדם צריך לראות את מצבו האמיתי איך שהוא, ולא לכסות"... משפט זה, מתוך ספר הקבלה "שמעתי" (הרב יהודה אשל"ג, "בעל הסולם"), עומד בבסיסו של הספר "אייכה", רומן ביכורים של משה שרון, מרצה בחוכמת הקבלה ומאמן אישי וזוגי.

מה היית עושה אם שלושה שבועות לפני יום נישואיך לאהובתך מזה שנים רבות, הלב שלך זועק לך לצאת לעזוב הכל ולצאת למסע אל הלא נודע?
באישון לילה עוזב אריאל את ביתו בחיפה, את זוגתו מזה 11 שנה, מותיר לה פתק קטן על הכר ושברון לב גדול. הוא מעדיף להפסיק לטאטא את האמת מתחת לשטיח, קונה כרטיס טיסה, טס להודו ויוצא למסע אל תוך עצמו.

במסע החיפוש הוא פוגש אנשים שמדברים איתו על האשליות שמנהלות את חיינו: אשליית הרצון, חיפוש התענוגות מחוצה לנו, אשליית הנפרדות, אשליית הכפייה והשיעבוד וכן על הנתינה ויכולת ההשפעה שלנו על אחרים, כדרך משמעותית לחוות סיפוק, שמחה ואושר: "עבר יום ולא עשית שום דבר בשביל הזולת – כאילו לא חיית".

אחד האנשים שאריאל פוגש, הוא המורה הרוחני ג'רמי, שחושף אותו לתכנים מעוררי מחשבה, שמפוצצים לו אט אט את הבועה בתוכה הוא חי ו"כלוא":

אשליית הרצון:
"אנחנו חיים באשליה שאם יהיה לנו יותר, יהיה לנו טוב יותר. בכל דבר. יותר כסף, יותר מעמד, יותר מסאז'. אני יוצא ממסאז', מה הדבר שאני הכי רוצה? עוד מסאז', נכון?... אנחנו מחפשים את התענוגות שלנו בחוץ."

אשליית הנפרדות: "האמת הזו, שהבודהיסטים מכנים בשם "חוק המראות", היא אמת נוקבת ולא פשוטה להכלה, אבל היא תחילתה של המודעות העצמית. כל דבר שמוציא אותי מאיזון מעיד על משהו בפנימיות שלי שעמו איני שלם. הכל בפנים, אתם מבינים? בחוץ אין שום דבר".

אשליית הכפייה: "לרוב האנשים, מגיל ינקות יש תפיסה, תבנית מחשבתית שגורמת להם להתנהל מתוך מערכת יחסים של אדון ועבד, שולט ונשלט, חזק וחלש. רובנו לא עושים את זה כמו במאה הקודמת, על ידי אלימות, אלא יש לנו דרכים מאוד עדינות לבטל את השני, אנחנו עושים את זה בעזרת צדק או צדקנות. אנחנו באים בשם האמת, ההיגיון, הרוב, הדת או החוק, ומבטלים את האחר."

לצד התכנים התיאורטיים אליהם נחשף אריאל, הוא עובר מסע פנימי עמוק שחושףבפניו את האמיתות הללו, ולא רק כמילים יפות. הוא מבין כמה חי בתוך האגו, בדאגה לעצמו, בביטול האחר, מתוך חוסר הבנה וחוסר הכרה. רק בסוף הספר הוא מבין את מה שג'רמי ניסה להסביר לו כבר בהתחלה:
"בסופו של דבר, האדם המאושר ביותר עלי אדמות הוא זה שביטל את הדאגה שלו לעצמו. זה שאני עסוק באחרים, זה שאני כל היום משפיע על אחרים, זה הופך אותי למאושר יותר מכל דבר אחר שתיתן לי"...

"אייכה" הוא אמנם ספר פרוזה שנקרא בנשימה אחת, אבל הפרוזה היא רק תירוץ להעביר שפע של מידע משמעותי בנושאים המעסיקים כל אדם שחותר להתפתחות רוחנית, באמצעות מושגים מעולם היהדות והקבלה שנחשפים דווקא בהודו, על רקע חוכמת הבודהיזם.

שמחתי לצאת עם "אייכה" למסע דווקא עכשיו, בחג האביב הבא עלינו להתחדשות ולטובה. הספר מעורר המון שאלות פנימיות, חלקן נוקבות, מציע לנו להשיל עוד קצת מאשליות העולם הזה, ובעיקר לבחון עם עצמנו: מה הדבר הייחודי בנו שנרצה להעניק לאחרים, כדי להפוך את העולם הזה למקום טוב יותר?...

שיהיה חג אביב שמח, מלא התחדשות ואהבה!   

שלח לחבר  
שנה גודל Powered by Bonsite ©
    
רוצים להתעדכן באירועים החדשים הרבה לפני כולם? רוצים לקבל את התוכן החדש שלנו? השאירו מייל ונעדכן אתכם בכל שבוע

מנוע חיפוש רוחני

כותבי הבית שלנו

מאמרים

יוגה
נומיינד - השער לעולם הרוח - כל הזכויות שמורות ©