כרטיס אישי

ארי שור

ארי שור, בן 43, נשוי ואב לשניים, מוזיקאי ותיק, כותב מוזיקה ועיבודים מוזיקליים, קלידן ומתופף. בעל הבלוג הפופולארי בתפוז אנשים "המימד המוזיקלי של ארי שור".
עיתונאי, חבר איגוד התקשורת והעיתונות בישראל, משורר שפרסם את ספר השירים "חולם על חלומותיי", שזכה לביקורות נלהבות. יזם, רעיונאי ואיש קריאייטב.

[email protected]

www.mentalmusic.coi.co.il

054-3122333

שתף

ארי שור

הצליל והאם האהובה

06.11.13

אחד מזיכרונות הילדות החזקים שלי קשור במערכת סטריאו, שנראית כמו תחנת חלל של חייזרים עם פטיפון באמצע. זה מדהים, אבל בזה הרגע מעבד התמלילים סימן לי את המילה פטיפון כי הוא פשוט לא מכיר אותה, ואולי פטיפון זה בלועזית?

בכל מקרה, פטיפון הוא מכשיר השמעה ישן עליו היינו מנגנים את תקליטי הויניל הישנים, אלה הגדולים מהפלסטיק השחור. בילדותי, הייתי יושב קרוב לרמקולים ומאזין לזמר אהוב, אלטון ג'ון, שר על כך שאף אחד אינו זוכה ואני מסניף כל צליל וכל נשימה של הזמר ומרגיש משהו בכל הגוף, משהו, שבתור ילד היה לי קשה מאוד להסביר, אך היה לי ברור שאני אוהב מאוד את ההרגשה הזאת. כל צליל של הגיטרה, הפסנתר, כל מכה על התוף, הרגשתי את הכול כרעד חזק ונעים בגופי הצעיר והמתפתח.

לימים, כאדם שעבר את גיל ארבעים, אני חייב לציין, שהילד מפעם עדיין יושב וסופג כל צליל, כל נשימה של הזמר, כל תו של הפסנתר, כל אקורד של הגיטרה.

שמעתי לא אחת אנשים אומרים, "שמוזיקה היא סם החיים", ואכן מסתבר שאם ניקח את העניין ברצינות נגלה, שהמוזיקה הינה בעלת השפעה עצומה על חיינו: בריאותינו, מצב רוחנו ויכולותינו הכלליות.

מחקרים רבים נעשו בשנים האחרונות בנושא: כיצד והאם משפיעה המוזיקה על המוח והנפש. מחקרים אלה מצאו, שהשפעתה של המוזיקה על בני האדם ואף על חיות, רבה הרבה יותר ממה שדמיינו החוקרים שתהיה.

במוח שלנו מתרחשים תהליכים חשמליים וכימיים רבים האחראים על תפקוד המוח באופן כללי ועל תפקודים ורגשות יומיומיים שלנו הנשלטים על ידי המוח כגון: הזיכרון, רגשות, כאב, חרדות ופחדים, ראיה, שמיעה ועוד. מוחנו מפריש חומרים שונים המשפיעים באופן ישיר על כל אותם תפקודים יומיומיים ורגשות שהזכרתי. תהליכי המוח מתבצעים בעיקר באמצעות מהלכים חשמליים המופקים ממוליכים עצביים והם אלה המייצרים בסופו של דבר את החומרים המופרשים במוחנו.

בין החומרים הכימיים החשובים שמוחנו מייצר ניתן למצוא: אומפיואידים אנדוגניים המשפיעים על התנהגויות רגשיות הנוגעות לכאב, חרדה ופחד, הורמונים כגון: טוסטוסטרון, אסטרוגן, סרוטונין, פרומונים, אוקסיטוצין, זופרסין, דופמין ועוד. לכל אחד מאלה השפעות מכריעות על גוף האדם בכלל ועל המוח בפרט.

המחקרים שבוצעו ברחבי העולם מצאו, שכשהאדם מאזין למוזיקה ועושה זאת בדרך מסוימת, הוא נחשף לרובד נסתר במוזיקה שהינו תוצאה של חיבור מספר צלילים יחד המייצר אלמנט צלילי העונה לשם תדר. המחקרים גילו, שתדר כלשהוא מסוגל לגרום למוח להפריש כמעט כל חומר המופרש במוח באמצעות תהליכים חשמליים. כלומר, האזנה למוזיקה מאיצה תהליכים במוח, שמייצרים את אותן הפרשות להן המוח שלנו מורגל רק בצורה נשלטת ומבוקרת.

מסובך? האמינו לי זה הרבה פחות מסובך ממה שזה נשמע. אם אנסה לסכם זאת בקלות זה ישמע כך – מוזיקה בתנאי האזנה אופטימאליים, עליהם נרחיב בפוסט הבא, חושפת את המוח שלנו לתדרים והתדרים מאיצים תהליכים במוח.

לפיכך, אם אחזור לרגע לילד שהייתי, המאזין מקרוב למוזיקה וכנראה בתנאי האזנה אופטימאליים, ניתן להאמין, שההרגשה המופלאה ששטפה את כולי, הייתה תוצאה של חשיפה לתדרים הנכונים, שייצרו עבורי את התחושה הבלתי נשכחת ההיא. וכך כמובן גם כיום כשאני יושב ומאזין למוזיקה, נשמרת הרגשת ההתעלות הרוחנית אותה אני מאוד אוהב.

כמוזיקאי החובב גם את הלכי המוח, נחשפתי למחקרים השונים שבוצעו לאורך השנים, קראתי ספרים שנכתבו אודותם והבנתי שהמהלך המוזיקלי הבא שלי יהיה, המצאת ז'אנר מוזיקלי, שיהווה "תפריט" לחומרים הכימיים המופרשים במוח, מכוון מטרה. ברור היה לי, שאם אצליח במשימה, אתרום לבני האדם הרבה יותר מכל מוזיקאי שייצר מוזיקה אי פעם.

המשך יבוא. . .


  

שלח לחבר  
שנה גודל Powered by Bonsite ©
    
רוצים להתעדכן באירועים החדשים הרבה לפני כולם? רוצים לקבל את התוכן החדש שלנו? השאירו מייל ונעדכן אתכם בכל שבוע

מנוע חיפוש רוחני

כותבי הבית שלנו

מאמרים

יוגה
נומיינד - השער לעולם הרוח - כל הזכויות שמורות ©