כרטיס אישי

ארי שור

ארי שור, בן 43, נשוי ואב לשניים, מוזיקאי ותיק, כותב מוזיקה ועיבודים מוזיקליים, קלידן ומתופף. בעל הבלוג הפופולארי בתפוז אנשים "המימד המוזיקלי של ארי שור".
עיתונאי, חבר איגוד התקשורת והעיתונות בישראל, משורר שפרסם את ספר השירים "חולם על חלומותיי", שזכה לביקורות נלהבות. יזם, רעיונאי ואיש קריאייטב.

[email protected]

www.mentalmusic.coi.co.il

054-3122333

שתף

ארי שור

Mental Music

09.12.13

מאז ומעולם כששמעתי שלאמן לקח יותר משנה לעבוד על אלבום מוזיקה חדש, לא הבנתי מדוע לקח לו כל כך הרבה זמן, הרי אני מכיר את התהליך המקצועי, זה לא אמור לקחת זמן רב כל כך. עד היום אינני מבין זאת אולם, כשהתחלתי לעבוד על מנטאל מיוזיק הבנתי, שהפעם גם לי ייקח הרבה זמן עד שאגיע למוצר הסופי. 

הסיבות למשך הזמן הארוך במקרה שלי רבות ומגוונות: כדי להפיק את מנטאל מיוזיק נדרש לי זמן רב של לימוד המחקרים, שבוצעו אודות הקשר בין מוזיקה, נפש ומוח וכיצד המוזיקה משפיעה על מוחנו ונפשנו. מחקרים רבים ראו אור בנושא זה בעשר השנים האחרונות וכן, ספרים רבים נכתבו ע"י חוקרים מתחומים שונים שחקרו את הנושא. אחד הספרים המרתקים בתחום המוח הוא "המוח הגמיש" בהוצאת כתר, אותו כתב ד"ר נורמן דוידג', פסיכיאטר, פסיכואנליטיקן, חוקר ומשורר, מרצה באוניברסיטאות קולומביה וטורונטו. ד"ר דוידג' סוקר בספרו את המחקרים הבולטים שנעשו בתחום המוח בעשרים השנים האחרונות (הספר ראה אור בשנת 2009), עוקב אחר מסקנותיהם ומשווה אותם למחקרים פורצי דרך, מרתקים ביותר שערך הוא במטופליו לאורך השנים האחרונות. המסקנה החשובה והמהפכנית היוצאת מספרו הכולל 376 עמודים הינה, שהמוח האנושי מסוגל "לתקן" את עצמו - ללמוד לראות למרות העיוורון, לתקן ליקויי למידה, להעלות את רמת המשכל, להתגבר על כאבי פנטום, לטפל בהפרעות אובססיביות ועוד.

המסקנה של ד"ר דוידג' נחשבת למהפכנית ופורצת דרך מכיוון, שהיא סותרת לחלוטין את ההנחות שהניחו מדענים מתחום המוח עד לפני מספר שנים, כשטענו שמרבית הנזקים הנגרמים למוח אינם ניתנים לתיקון.

ספר נוסף ומרתק הוא "מוסיקה ונפש" מאת אנתוני סטור  בהוצאת אחיאסף - ד"ר סטור הוא פסיכיאטר והוגה דעות, הוא עוסק מזה שנים רבות ביכולת הריפוי של אמנויות. ד"ר סטור כתב ספרים רבים עד היום ובניהם "שלמות האשיות", "ההרסנות האנושית", "אמנות הריפוי הנפשי" ועוד. ד"ר סטור הוא חבר בקולג' המלכותי של הרופאים, חבר האקדמיה המלכותית של הפסיכיאטרים וחבר בחברה המלכותית לספרות.

הספר המדובר, הינו ספר קצר אמנם (188 עמודים), אך הוא אינו קל לקריאה ועוסק בעיקר בצורה פילוסופית בהשפעות המוזיקה על הנפש והגוף. ד"ר סטור מסתמך בספרו על פילוסופים קודמים ואפילו קדומים, שעסקו בסוגיה בימים בהם המוזיקה היתה מאוד פרימיטיבית ולמרות זאת השפיעה על בני האנוש. ספר מרתק מאוד עבור אלה מכם, שמוכנים ממש להתמסר לספר ולקרא לעיתים כל עמוד פעמיים על מנת להבין את הכתוב לעומק.

במהלך תהליך הלימוד שלי את הנושא קראתי ספרים נוספים עד אשר הרגשתי מוכן ובעל ידע מספק, כדי להתחיל בתהליך יצירת המנטאל מיוזיק.

מההתחלה היה לי ברור שנוסחת ההפקה של המוזיקה הייחודית הזאת תהיה: הלחנה+עיבוד מוזיקלי+מיקס ושתילת התדר המטפל = רצועת מנטאל מיוזיק.

החוכמה בהפקת רצועה של מנטאל מיוזיק היא הדרך לשלב בין התדר ובין העטיפה המוזיקלית. מדובר בהליך מורכב הדורש מיומנויות רבות והוא הדבר החשוב ביותר בהפקת המנטאל מיוזיק. את התהליך הזה כמובן לא אחשוף והוא יישאר בגדר נעלם.

אוזן האדם למרות יכולות הקליטה המדהימות שלה, מוגבלת ואין באפשרותה לקלוט את כל ספקטרום התדרים הקיים בסקלה. לפיכך, חשוב ללמוד אלו תדרים הינם ברי קליטה ואלו לא. עובדה זו קבעה עבורי את השלב הבא בתהליך - לימוד סקלת התדרים הנקלטים ע"י אוזן האדם. גם תהליך זה אינו קל ומהיר ויש ללמוד את הנושא בקפידה היות ותדר יכול אפילו להזיק. זאת ועוד, תהליך למידת התדרים דרש גם את לימוד הפן הטיפולי של התדר, כלומר - איזה תדר משפיע על המוח ואיזה סוג של השפעה. לצורך ההבנה עד הסוף אסביר, שישנם תדרים המשפיעים על מידת הרוגע והשלווה של האדם וישנם כאלה המשפיעים על רמת הריכוז, כאלה המשפיעים על מצב הרוח וכן הלאה.

לאחר שסיימתי את כל שלבי הלימוד וערכתי מתודולוגיה מסודרת לנושא המנטאל מיוזיק, עברתי לתהליך הלחנת המוזיקה. בתחילה חשבתי לעצמי שככלל לא ממש משנה איזה לחן יהיה למוזיקה, כי העיקר הוא שליחת התדר הנכון. אולם, לאחר חשיבה מעמיקה יותר החלטתי שהמלודיה חשובה גם כן. 

מלודיה בכל קטע מוזיקלי שהוא (הצליל המוביל במוזיקה המושמעת), קובעת באופן די ברור את האופי הכולל של הקטע המוזיקלי ולכן, אם אני מלחין מוזיקה לתדר העוסק בשלווה, על המלודיה להתאים את עצמה לאווירה של שלווה. מומלץ לכתוב את הלחן בסולם מינורי ולא מז'ורי (סולמות מוזיקליים בעלי אופי שונה), להשתמש בצלילים ארוכים ולא קצרים וכן הלאה.

על מנת שניתן יהיה להבין כמו שצריך את נושא המלודיה וחשיבותו, אני מצרף כאן לינק לקטע מוזיקלי של המלחין ונגליס. ונגליס כתב יצירות שלמות שמטרתן המרכזית היתה לייצר אווירה. הקטע הבא הוא דוגמה מצויינת, כיצד צריכה להישמע מלודיה מתונה, שנוגעת בנימי הרגש ויוצרת שלווה. במידה והלינק לא מעביר אתכם אנא רישמו ביו טיוב - vangelis, beautiful planet earth . האזינו לשתי הדקות הראשונות בלבד לצורך ההדגמה ולאחר מכן אני ממליץ לכם להאזין לכל הקטעים בוידאו כי הם מדהימים (גם הצילומים).

https://www.youtube.com/watch?v=8Akb1t37T4E 

אין לי ספק שהמוזיקה הכניסה אתכם לסוג של רוגע. גם מוזיקה שאיננה מכוונת תדר יכולה להשפיע עלינו, היא רק עושה זאת בעוצה יחסית נמוכה. עוד אדבר רבות על סגולותיה של המוזיקה בכתבותיי הבאות, זאת מכוונת התדר וזאת חסרת התדר, שעדיין יודעת גם היא להייטיב עימנו.

על המשך תהליך ההפקה, הבעיות שנאלצתי להתמודד עימן והתוצאות, בכתבות הבאות.

המשך יבוא . . . ואל תפסיקו להתמכר לצלילים.

שלח לחבר  
שנה גודל Powered by Bonsite ©
    
רוצים להתעדכן באירועים החדשים הרבה לפני כולם? רוצים לקבל את התוכן החדש שלנו? השאירו מייל ונעדכן אתכם בכל שבוע

מנוע חיפוש רוחני

כותבי הבית שלנו

מאמרים

יוגה
נומיינד - השער לעולם הרוח - כל הזכויות שמורות ©