כרטיס אישי

עדן פלד

עדן פלד מטפלת פסיכותרפיה הוליסטית, מרצה לצמחי מרפא ולפילוסופיה רוחנית "חוכמת הלב" של מרכז "תודעה".
[email protected]

אתר הבית שלי

0587496222

שתף

עדן פלד

המבול בעידן של חסד

02.04.14

אתמול חגגתי יום מיוחד, היום שלפני ארבע שנים עשיתי את הצעד האמיץ ושיניתי את התבנית שקיבלתי, את השם היפה שהיה לי שקיבלתי מתנה מהורי היקרים, לשם חדש ונוצץ. השם החדש לא נבחר בכדי, ולקח לי זמן רב מהרגע שהבנתי שאני רוצה לשחרר את השם הישן ועד שמצאתי את השם החדש, וכאילו הכל היה רשום על ענן של אור שריחף שם תמיד.

לכבוד היום המיוחד שהחל כמו כל יום רגיל בתקופה האחרונה - לא רגיל בכלל, סיימתי לעבוד כרגיל בשעה שעוד השמש בשמיים, והתפנקתי בשיעור יוגה שיבננדה של שעתיים - מדיטציה, נשימות, תרגול ואני מתאפסת לנקודת האפס שלי. אם היו נותנים לי לחיות את כל חיי באשראם של יוגה, כנראה שהייתי מאושרת ושלווה, אבל אולי השיעור הנוכחי הוא אחר... להכנס לחיים. אז רצתי לקולנוע, ובחרנו בסרט שהתחיל מתי שהגענו, ממש במקרה, והרי "אין סתם ואין בינתיים, שפע אלוהים נמלא בכל"... נכנסנו ל"המבול", והעולם נפרש מתחת לרגליי... הבנתי למה בוערים בי כל אותם דברים, מדוע אני רואה את האור ברגעים מסוימים, ובאחרים לא.

סרט שמתחיל בעידן אחר, עידן של דין שמספר על חטא גן העדן בדרכו, די דומה לסיפור המקורי. נח, גיבור הסיפור, הוא ילד שמחובר לבריאה, וגדל והיה לאיש בעל משפחה. החיבור לבריאה מתבטא בעדינות לטבע, השלמה אנרגטית עם כל מה שסביבו ויותר מכל, הכרה בבורא. נח מסביר לילדיו על ההרמוניה בבריאה, כיצד לא כדאי לקטוף את הפרחים לחינם, כי הם חיים רק כשהם מחוברים לגבעול, כיצד אנו עוזרים האחד לשני וכיצד אנו זוכרים לברך ולהודות. כשנשאל נח על ידי אחד מילדיו מדוע האנשים ההם ניסו להרוג את בעל החיים שמולם, ענה לו שהם אוכלים אותם, כי הם חושבים שיתנו להם כח, ועוד הוא מוסיף "הם לא מבינים שהכח הוא מהבורא"... זה גרם לי להבין את אכילת הבשר בדרך אחרת, את התפיסה הבסיסית השגויה שברקיע הזה, אנו אוכלים בעלי חיים, כדי להדמות להם ולקבל את האור של הרקיע הזה, ומה שזה יוצר הוא שאנו נהיים חייתיים, אך ללא אותו רגש בסיסי שבעלי החיים מחזיקים כשהם מתנהגים כפי שבאופן טבעי הם אמורים. נולדנו להיות אנושיים, אנו לא חיית טרף, וזה מוכח פיזיולוגית וסביבתית, וכשאנו ניזונים מבעלי חיים אנו עשויים לאבד צלם אנוש.

אך לא רק הטבעונות בערה בי, כי אם צפייה בעולם שלם שהולך ומשחית את האדמה, את מקורות החיים, את הנשמות הזכות שירדו הנה, לא כעונש, אלא כתוצאה, תוצאה של בחירה, וכך זכינו בזכות הבחירה לנצח. זו בחירה אם להתנהג אל האנשים סביבנו באהבה ובחסד, או בדין ובאכזריות. יש בידינו בחירה אם להתייחס לעצמנו כחלק מן הבריאה או כחורגים בה, שהולכים שמוטי ראש וכנועים, "יתומים" כפי שכינה זאת צאצאו של קין, בעולם שאיננו נראים בו. בחירה אם להאמין שאנו ילדיו האהובים של אלוהים, שאינו מעניש, שמתנהג אלינו באהבה ובחסד, ואלו אנחנו שמתנגדים לאור, וכך יוצרים מציאות קשה, אכזרית ומלאת כאב.

נח ומשפחתו, האמינו לבדם בבורא שלא ראו ולא שמעו, ובלבד שלא יכלו אחרת. הם העיזו ופתחו את ליבם לאפשרות, מתוך ידיעה שאין אפשרות אחרת. הם האמינו בבורא וזה חולל לפניהם ניסים, גלויים כמו שאנו מכירים מהסיפורים, וחיים שלמים שזורי סימנים, כמו שאנחנו לומדים עם השנים להכיר גם במציאות שלנו. 

סיפור גן העדן הוא סיפור עלינו. סיפור של ישויות אור שבחרו לדעת בין טוב ורע, ולא להנות מהבריאה כפשוטה, כמו שביקש אלוהים בתחילה. זהו סיפור על ישויות אור שנפלו רקיע לאדמה כואבת, לעולם של חומר שדורש ומצריך דם, יזע ודמעות כדי להתקיים ולייצר חיים. אך אין בכך חובה, כי אם זכות, והבחירה היא כיצד להסתכל, ובזאת הגדיל בודהה וגילה את השחרור מהסבל, מהתשוקות וההתנגדויות. נח בסרט מראה לנו אדם, בן אנוש, שמאמין ואף הולך בדרך של דין (לא אכזריות, דין!), ומתיאש וכואב, ומתקשה ליבו ומתעצב על העולם שהיה. עם הסרט והמבול, וסיומו במעוף יונה עם עלה של זית אל התיבה, מכיר נח בחסד ובאהבה ככח הבורא של העולם ושל גן העדן החדש.

כולנו עבדים בעולם ששכח את יוצרו, ואנחנו מקלים ראש באור שבנו ובפלא הבריאה. ביום השישי ראה אלוהים הטוב את הבריאה המופלאה שברא וברא גן קסום ובו שם צלם כדמותו, כדי שיהיה מי שיהנה מהבריאה. ברא לו אישה מצלעו, ושם אותם שניים, משתובבים בעשב הרך, בין עצים ופרחים, שתי ישויות אור. וכשפיתה הנחש את האישה לאכול מהעץ האסור, והיא את אישה אחריה, בחרו להכיר ברע כדרך להתייחס לטוב. ומאז ועד היום אנו נגועים בתחושה כי עלינו להכיר ברע, כדי לדעת את הטוב. אנו הולכים כאילו נענשנו, מפחדים מהלא ידוע, נותנים לרוע לעשות בנו שמות. ואנו עטופי אור בעולם של אלוהים, אלוהי האהבה והחסד, ששופע כל העת עוד ועוד, למי שרק מבקש.

נח מציג בסרט את האיש הפשוט, המאמין בטוב, ואינו נכנע לרע, יהיה מפתה ככל שיהיה, ואין הוא מפתה כלל ביחס למה שהטוב טומן בחובו. ילדיו מסמלים את האמונה התמימה, את הקבלה, ומנגד את היכולת לעצום עינים לכל אלו ולהמציא סיפור שמתקיים, כי הרי זה עולם שבו כל בדיות לבנו אמת. אשתו מסמלת את העמידה כנגד ויצירת יחסיות של אישה שנותנת מציאות ומייצרת הקשר. כלתו היפה והחכמה מסמלת את הרגש, את עידן החסד שנפתח כעת. אנו עדים לשינויים בעולם סביבנו, רואים כי עולם שלם מדבר על בעלי החיים שאנו אחראים לטובתם, עולם שלם מדבר על האהבה בינינו לבין עצמנו, אנושיות, אחראיות הדדית, עזרה לזולת... עולם שלם מדבר על המודעות לעצמנו והתפתחות רוחנית שמביאה על כנפיה את ידיעת הטוב. אנו רואים עולם שלם שמתעורר להכרה באלוהים, מעבר לדתות, מעבר לאנשים, מעבר לסיפורים, פשוט בשם היותו בכל מקום ומעבר אליו.

ישבתי וצחקתי, והתמוגגתי מהדרך המופלאה שלי לבחור את הסרט המתאים כסימן לרגע מכונן. עולם שלם משתנה ואני חלק ממנו, חלק מהשינוי, חלק מהעולם, חלק מהבריאה.

כולנו חלק, ומה החלק שלך?

שלח לחבר  
שנה גודל Powered by Bonsite ©
    
רוצים להתעדכן באירועים החדשים הרבה לפני כולם? רוצים לקבל את התוכן החדש שלנו? השאירו מייל ונעדכן אתכם בכל שבוע

מנוע חיפוש רוחני

כותבי הבית שלנו

מאמרים

יוגה
נומיינד - השער לעולם הרוח - כל הזכויות שמורות ©