כרטיס אישי

עדן פלד

עדן פלד מטפלת פסיכותרפיה הוליסטית, מרצה לצמחי מרפא ולפילוסופיה רוחנית "חוכמת הלב" של מרכז "תודעה".
[email protected]

אתר הבית שלי

0587496222

שתף

עדן פלד

תזונה מלאת כוונה

12.04.16
כבר מזה זמן רב רציתי לשכלל את התפיסה הטיפולית על אכילה מודעת, לא כמו שאנחנו בעולם הבינה יודעים, אלא לחקור בה באמת, בעומקי האכילה המודעת, להכנס אל תוך המימד שהיא מתקיימת בו - להישטף בין מפלי החוכמה שמאירים את התפיסה הזאת על אכילה - אכילה מלאת כוונה!

באחד הימים בקליפורניה, בבית בו התארחתי, בית אותו חלקו מספר הרבליסטים, שהיו גם מעסים רפואיים, אחיות ועובדת סוציאלית אחת, הגיעה אותה אחת ושאלה אם ארצה להצטרף אליה, למסע אל עיירה במחוז מארין הסמוך, בצפון קליפורניה המופלאה ביופיה. במארין אמרה, יש מרכז ויפאסאנה טיבטי, שם מעבירים סדנה חד פעמית בת יום על אכילה מודעת. נסענו אל הסדנה, היא כמשתתפת המעוניינת לעלות על הסיבה להרגלים שלא עוזבים אותה, להשמנה שאינה נמנעת, לא משנה באיזו דיאטה תזונתית תבחר, ואני, כאשת מקצוע המבקשת לפענח את החידה הזו, ולצלול לעומקי הוויתה, ואל הוויתי.

במהלך הסדנאות חווינו דברים רבים, בנפרד כמובן, כל אחד מהמשתתפים בדממה של מרכז ויפאסאנה. המקום היה עוצר נשימה ביופיו, ובין כלל הרגעים, בעיקר נצרתי את הרגע שבו החלטתי לעשות את ההליכה המודעת שהתבקשתי, ולטפס על ההר מעלי. זה היה בארוחת הבוקר, הפסקה שבה כל אחד אכל את מה שהביא מהבית. חברתי, שדחפה לי לתיק תפוח, לא ידעה עד כמה היא מגדילה לעשות, ועד כמה גדולה הברכה. עפתי על עצמי! עפתי למעלה, עד שטיפסתי לנקודה הכי גבוהה בהר, ושם, על הספסל שחיכה לי, הנחתי את התפוח. הנוף היה פשוט מרהיב, והצבעים של צפון קליפורניה, נמהלו בגשם שטפטף, בשמש שבהקה מעלי, ובאווירת החופש שבה הייתי. 

מדוע אכילה מלאת כוונה היא כל מה שדרוש לנו על מנת לבסס עליה את אורח החיים שלנו? האם בתשומת לב למזון שלנו, לא משנה אם אורגני או לא, אם בריא או ג'אנק פוד שאספתי מתחנת סאבווי על תחנה שעמדה לצד הכביש המהיר, או אם אני ניגשת אליו ודוחפת אותו לפי, או מסתכלת עליו, מטמיעה אותו בתוכי בטרם אנגוס בו, מתפללת ומודה על הזכות?

האם זה משנה?

הסתכלתי על העולם, וחזרתי לעצמי, ושוב, מביטה החוצה ומתבוננת באנשים למטה זזים, לעצים שנעים עם הרוחות ולהרים במרחק שאומרים מרחבים. הרגשתי את עצמי נוכחת מול כל אלו, וראשי עומל ועומל, ועומל ועומל, ודי! 
הרגשתי שעלי להיות נוכחת ברגע הזה, אני גופי ואני, ואני העולם שבחוץ. אם אני זו שנעה החוצה ופנימה, זו אני ששמה את האוכל מולי, מחברת אותו לכוונה מעבר לעצמי, שמבקשת שהאוכל יזין אותי, כדי לאפשר לעצמי לעשות את מה שהתבקשתי. אני זו שמחברת את האוכל עם הכוונה הגבוהה, ומכניסה את האורח הזה לביתי, מכניסה את האנרגיה הזו לתוכי, ומעבדת אותה לאנרגיה שאני יכולה לעבוד איתה. ואם זו האנרגיה הנכונה, ואם זו לא?

אם אני בוחרת בקוביית שוקולד איכותית, כמו בתרגיל האחרון שחווינו, או בנשיקת הרשיז, ואת שתיהן אני מסוגלת להכניס אל תוכי, אם בלהט הרגע או בכוונה מלאה?

כל מה שאנו שמים בו כוונה, מייצר מציאות טובה יותר ומתאימה יותר לתכנית המקורית שלנו, לזו שאנחנו שמים בה את לבנו. בעצם, אפשר להגיד שאנחנו שמים לב באוכל שלנו, וכך הוא יכול להזין אותנו טוב יותר. אנו מחברים את האוכל אל הכוונה המקורית של הבריאה, מחברים את האוכל אל הלב שסביבנו, ומזינים את עצמנו באנרגיה שיכולה אחרי זה, לעזור לנו ליצור את המציאות שלנו טוב יותר!

איך המידע הזה עוזר לנו כשאחנו רוצים לאמץ אורח חיים בריא יותר, או תזונה בריאה יותר לנו, או לטפל בבעיה בריאותית נקודתית? האם אפשר לשנות הרגלים?

הרגלים זה כבר פוסט בפני עצמו, ובמילה אחת, הרגלים עוזרים לנו לבסס את התבניות שעליהם כבר עבדנו במציאות, בשביל שלא נחזור עליהם כל פעם מחדש. בשביל לשנות אורח חיים אנו משנים הרגלים, משנים דפוסי התנהלות בחיים, ואת דרך ניהול האנרגיה שלנו. אכילה מלאת כוונה היא שלב טוב להתחיל ממנו, בסיס טוב לתחילת התהליך. אם אנחנו שמים כוונה באוכל שאנחנו מכניסים אל גופנו, גם אם נצטרך לשנות את מה שכבר נפגע, ולאזן את התנועה מחדש, אנחנו יכולים לפחות להיות בטוחים שמה שאנחנו מכניסים אל הגוף שלנו עכשיו, הוא טוב בשבילנו, לפחות עד כמה שאפשר. 

להיות מודע לאכילה שלנו משפר הן את הבחירה של המזון שאנחנו אוכלים, הן את הדרך שבה אנחנו מכינים אותו, והן את הרגלי האכילה עצמם. לאורך כל התהליך, אנו שומרים על הכוונה המקורית שלנו, וכך יוצרים מציאות שבה האוכל מזין את גופנו ולא להיפך. לוקחים תדרים עדינים וממחישים אותם לתוך חומר, אהבה לתוך רוטב עגבניות לפסטה שהוכן באהבה, נקנה בתשומת לב משוק אורגני מקומי, ונאכל על שולחן שהיתה בו תקשורת פתוחה, קבלה ושיתוף. מבינים את ההבדל? יש כאן משהו, וזו רק דוגמה כמובן.

מעוניינים בכמה נקודות שיתנו לכם אנרגיה לאכילה מודעת?
1. גבשו את הכוונה שלכם ביחס למזון שאתם אוכלים ושאלו את עצמכם, מדוע אתם אוכלים אותו?
2. גבשו בדרך דומה כוונה זו על חייכם בצורה כללית, מהי שאיפתכם בחיים?
3. מצאו את הקשר בין הכוונה של חייכם לכוונה שאתם שמים במזון שאתם אוכלים ממנו. איך המזון תורם לכוונות שלי להתממש?
4. מצאו כוונה זו בעת קניית מזון, הכנתו ואכילתו, ואף נקיון הארוחות. 
5. שימו לב לתהליך ואספו מודעות.

בהצלחה!

טיפולים פרטניים או סדנאות בפסיכותרפיה ובנטורופתיה, המכילים את המידע הזה, את הדרך ליישם אותו ואת הכוונה המקורית - בשמחה רבה. 
צרו קשר לפרטים נוספים. 


שלח לחבר  
שנה גודל Powered by Bonsite ©
    
רוצים להתעדכן באירועים החדשים הרבה לפני כולם? רוצים לקבל את התוכן החדש שלנו? השאירו מייל ונעדכן אתכם בכל שבוע

מנוע חיפוש רוחני

כותבי הבית שלנו

מאמרים

יוגה
נומיינד - השער לעולם הרוח - כל הזכויות שמורות ©