כרטיס אישי

תומר סברון

ד"ר תומר סברון, פסיכולוגיה קלינית, M.A.; נוירוביולוגיה, Ph.D. מורשה היפנוזה, ביופידבק, EMDR, טיפול אנרגטי. מרצה, ועורך סדנאות להתפתחות אישית-רוחנית. כתב שני ספרים:
"להתעורר! מדריך רוחני-מעשי"
"לסובב את הגלגל – מסע מפציעה לצמיחה",
[email protected]

www.Tomersivron.co.il

050-6376075

שתף

תומר סברון

עוצמת הנשימה 2

18.03.17
 עוצמת הנשימה 2

חברים וחברות יקרים-יקרות! שותפים לדרך...

אני רוצה היום להמשיך נושא שכתבתי עליו לפני כשלושה חודשים, הנשימה שלנו והעוצמה הטמונה בה.

הנשימה היא הדבר הכי ראשוני שבכלל מאפשר את החיים. אנחנו נושמים את הנשימה הראשונה כשאנו נולדים, ונושפים את הנשיפה האחרונה כשהגוף מת ואנו עוברים הלאה למימד אחר. ללא נשימה הגוף מפסיק להתקיים. אנחנו יכולים לא לאכול גם למשך חודש והגוף יתפקד מצויין (ואפילו יירפא את עצמו), אך אם נפסיק לנשום הגוף יחדל מלהתקיים תוך דקות ספורות.

ולמרות היות הנשימה כה חשובה לחיוניות ובריאות הגוף, אנחנו רובנו לגמרי לא מחוברים ולא מודעים לנשימה, ורובנו נושמים נשימות רדודות ושטוחות רוב הזמן. אופן הנשימה הרדוד הזה הינו פועל יוצא של בעיקר שני דברים: הראשון, החיים המודרניים המנותקים מהטבע, מעט פעילות גופנית והרבה ישיבה. והשני, הלחץ ומתח בו אנו נמצאים.
הנשימה גם קשורה קשר הדוק למצב הרגשי שלנו. כאשר אנו רגועים ושמחים אנו נושמים עמוק ונשימות מלאות, ואילו כאשר אנו מתוחים, כועסים, דואגים – אנו נושמים נשימות רדודות וקטנות. לנשימה הרדודה יש השלכות בריאותיות רבות, גם גופנית וגם נפשית ורגשית.
אני מלמד את המטופלים שלי וגם בסדנאות לנשום נכון. וכאשר מתחילים לנשום נכון מתרחשים דברים מופלאים והחיים משתנים.

מה קורה כאשר מתחילים לנשום נשימות עמוקות ומלאות?
יתרחשו שינויים לטובה בשלושה תחומים – בגופני, בנפשי, וברוחני:

1. הגופני – שיפור כל תפקודי הגוף והמוח.
על כך כתבתי בפוסט הקודם על הנשימה ולא ארחיב על כך כאן. רק אזכיר שכאשר אנו נושמים עמוק ומלא כל מיליארדי התאים בגוף ובמוח מתחילים לקבל אספקה מיטבית של חמצן וגם יכולים להתנקות מרעלים שהצטברו בהם. וזה תורם לתהליך של ריפוי כל מערכות הגוף ולשיפור ביכולות מוחיות-קוגניטיביות.

2. הנפשי -מלחץ לרוגע.
כשאנו מתחילים לנשום עמוק ומלא אנו עוברים מהלחץ והמתח בו אנו נתונים מרבית הזמן – ליותר רוגע. הסיבה הינה פשוטה – כשאנו נושמים נשימות עמוקות ומלאות מופעל העצב הראשי של מערכת העצבים המרגיעה (המערכת הפרה-סימפתטית). זהו עצב הואגוס, או העצב התועה. הוא יוצא מבסיס המוח ויורד למטה ומגיע ללב ולריאות ולמערכת העיכול. הוא זה שגורם לנשימה להיות איטית ומלאה כאשר אנו רגועים. הדבר החשוב הוא שכאשר אנו נושמים נשימות כאלה באופן יזום ומודע אז עצב הואגוס מופעל ולמעשה מפעיל את כל מערכת העצבים המרגיעה. ולכן הנשימות האלה מעבירות אותנו מהר מאוד למצב של רוגע ונינוחות.
וכאשר אנו מתחילים לנשום כך באופן מכוון ומודע כל יום - גם כתרגול בישיבה בעיניים עצומות (10-15 דקות, פעמיים ביום), וגם בכל מצב והזדמנות (פשוט צריך לזכור לנשום כך, כי אפשר הרי לנשום עמוק בכל מצב) – מערכת העצבים המרגיעה שלנו תתחיל להתחזק. זה בדיוק כפי ששריר שמאמנים הולך ומתחזק, כך גם מערכת העצבים שלנו. ואם תתרגלו את הנשימות באופן יומיומי אז מהר מאוד, עניין של שבועות ספורים, החיים שלכם ישתנו מקצה לקצה. המתח והלחץ יילכו ויפחתו ואילו הרוגע והשקט הפנימי יילך ויגדל. גם אם אתם עם דפוסים של דאגה וחרדה, אם תתחילו לתרגל את הנשימה הזו על בסיס יומי – הרוגע והשקט יילכו ויתבססו בכם.
וזה עובד. תמיד.

3. הרוחני – הגדלת המודעות שלכם.
הדבר השלישי שיקרה אם תתחילו לנשום נשימות עמוקות ומלאות זה שתתחילו להיות יותר מודעים. יותר מודעים לעצמכם, יותר מודעים לרגע הזה. כי בכדי לנשום נשימות עמוקות אנו חייבים להיות מודעים לנשימה. האוטומט שלנו זה לנשום רדוד, וברגע שאנו מפסיקים לשים לב לנשימה, היא חוזרת להיות רדודה ושטוחה (רק אחרי הרבה תקופה ארוכה של תרגול הנשימה העמוקה זה ייהפך לאט לאט להיות הטבעי והאוטומט). ולכן, בכדי לנשום עמוק אנחנו צריכים להיות ערים ומודעים לנשימה, וזה אומר שאנו יותר מודעים לכאן ועכשיו.
וכידוע, החיים נמצאים אך ורק כאן ועכשיו. לא בעבר, וגם לא בעתיד. וכאשר אנו במחשבות איי שם בעבר או בעתיד - אנו מפספסים את מה שקורה בכאן ועכשיו, ואנו חיים רק בחלקיות.
אז לנשום עמוק מגדיל את החיות והחיוניות שלנו גם פיזיולוגית, אך גם מבחינת המודעות שלנו.
וזו אחת הסיבות מדוע תרגול של טכניקות נשימה מקובל בכל בגישות הרוחניות.

כמה לנשום ככה, עמוק ומלא?
כמה שיותר.
כמה שתנשמו כך יותר, ככה השיפור בכל התחומים והשינוי בכם ובגוף שלכם יתרחש מהר יותר ויהיה מבוסס יותר.

ולמעשה זה לא דורש כלום מאיתנו, מלבד... לנשום עמוק... (:

אז תתחילו היום.
אל תדחו למחר, או לשנה הבאה.
היום ועכשיו זה הזמן...
תתחילו לנשום עמוק ומלא, וכמה שיותר,
גם כתרגול בישיבה בעיניים עצומות,
וגם בכל מצב וזמן ומקום.
ותראו איך אתם והחיים שלכם הולכים ומשתנים...
לטובה כמובן... (:

באהבה,

תומר (: 
שלח לחבר  
שנה גודל Powered by Bonsite ©
    
רוצים להתעדכן באירועים החדשים הרבה לפני כולם? רוצים לקבל את התוכן החדש שלנו? השאירו מייל ונעדכן אתכם בכל שבוע

מנוע חיפוש רוחני

כותבי הבית שלנו

מאמרים

יוגה
נומיינד - השער לעולם הרוח - כל הזכויות שמורות ©