כרטיס אישי

רויטל כרם

ד"ר רויטל כרם, Ph.D, מטפלת ברפואה סינית ומורה למדיטציה ולהילינג הוויה. עובדת בקופת חולים כללית 'איתנים' בנתניה ובקליניקה פרטית בפרדסיה. משלבת בטיפוליה רפואה סינית, אקופונקטורה, צמחי מרפא, פרחי באך מדיטציה והילינג. דוקטורט בפילוסופיה וברפואה משלימה.
054-4770241
www.revitali.co.il
[email protected]

שתף

רויטל כרם

מה בין רפואה סינית למדיטציה?

04.05.10

על הדיקור ככלי עזר מדיטטיבי ועל המדיטציה ככלי טיפולי.
                                                                                                                                                                                                 
..."הקיום עשוי מהחומר
הנקרא אושר"...
                            אושו

הדרך לשיחרור מסבל העבר ומחרדות העתיד עוברת בכאן ועכשיו. מרבית האנשים צוברים את סיפור חייהם, את דרמות מערכות היחסים, את כאבי העבר, ואלו נהיים חלק מהם כמו גוף כאב אנרגטי המחולל חולי. העידן בו אנו חיים מוסיף חרדות וכאבים הנובעים גם מהיסטוריה של משפחה, עדה ועם. ידע נצבר במחשבות והשפעתו ניכרת בביטויים פיזיים של כאבי גוף, עייפות, לחץ דם גבוה, דיכאון ועוד ועוד.
אקהרט טול, בספרו "כוחו של הרגע הזה" מכנה זאת "גוף הכאב" או "הסיפור", הסינים קוראים לזה "גווי".
אקהרט טול כותב:..."לגוף הכאב יש בדרך כלל היבט קולקטיבי ואישי. ההיבט האישי הוא סך המשקעים שנצטברו כתוצאה מהכאב הריגשי שהאדם סבל בעברו. הקולקטיבי הוא הכאב שנצבר בנפש האנושית במהלך אלפי שנים דרך מחלות, עינויים, מלחמות ורצח, אכזריות ושיגעון. גוף הכאב האישי של כל אחד נוטל חלק גם בגוף הכאב הקולקטיבי הזה"...(1)

הדרך של המטפל לכוון את מטופליו לאט לאט, לפעמים בתהליך מתמשך וארוך, עד להתבוננות בסיפור שלהם, הבנתו והשחרור ממנו, מתאפשרת באמצעות מתנה נפלאה שמאפשר לנו הדיקור להעניק למטופלינו – המדיטציה.

אז מה קורה שם? מה פשר החיבור הזה בין דיקור למדיטציה?

לא בכדי משך הזמן בו שוהות המחטים בגוף הוא כ-20 דקות. 20 דקות הוא משך זמן סיבוב הצ'י בגוף וזהו גם הזמן המומלץ למודטים למדוט. (בכל יום 20 דקות ואף פעמיים ביום).
מבחינה מדעית, במדיטציה המודט לומד להביא את מוחו לשימוש בתדר חשמלי של גלי אלפא. הפעילות החשמלית במוחנו נמדדת בארבעה סוגי תדרים:-
1. גלי ביטא- מצב עירות ופעילות.
2. גלי אלפא- בין שינה לעירות, מצב רגיעה והרפיה מודעת.
3. גלי תיטא – שנת חלום.
4. גלי דלתא – שינה עמוקה.
בעוד גלי ביטא, תיטא ודלתא מופיעים מאליהם במהלך היממה לפי מצבי התודעה,- שהות במצב אלפא נדירה יותר. מודטים מתרגלים לפעמים שנים רבות בכדי לאמן את מוחם לשהות בתדר זמן רב, אך לא כל אחד יכול. מחשבות, טרדות, רעש מצוקה וסבל מסיחים את הדעת ומפריעים לתודעה לשקוט.

היתרונות המתקבלים מחיים עם מדיטציה הם רבים- מאיזון נפשי ועד הקלה על בעיות פיזיות, פתירה של מתחים- ועד חוויות רוחניות המלוות את האנשים המחפשים את מהות החיים. כאן באה לידי ביטוי היכולת שלנו, מטפלי הדיקור לעזור.
שיטות טיפול רבות אימצו את המדיטציה ככלי טיפולי- ביו פידבק, דמיון מודרך, הילינג, שחזור גלגולים. גם פסיכולוגים נעזרים בה.
למדקרים, מטפלי הרפואה הסינית, יש את הכלי המאפשר לעזור למטופל לעשות את קפיצת המדרגה אל המקום המואר בתודעתו, אל זמן גלי האלפא. הכלי הזה הוא מחט הדיקור.-

כאשר מוחדרת המחט ומושג צ'י יש הצפה של אנרגיה וזרימתה, אם אינה מופרת, מציפה את הגוף והמוח וכך מתאפשרת שהיה של המטופל בגלי אלפא.
לזמן זה יש חשיבות רבה בעיקר בטיפול בו מעורבת בעיה רגשית (ואיזה טיפול אינו כזה?)
...אז מתאפשרת תקשורת בין תת המודע למודע, אפשר להגיע לשחזור ושחרור של מקומות כואבים בחיים, אפשר לחוות את מתנת הערות וההארה- או כפי שיונג הגדיר –"לחוות את העצמי המורחב"

...זמן גלי האלפא...זמן המדיטציה...בו ניתן לחוש בזרימה עדינה של צ'י במרידיאנים...בו ניתן לחוות את החיים זורמים בגוף...בו ניתן לחוות אחדות גדולה עם היקום...עם הדאו...

ואולי שם נמצא המפתח להבנת הדאו וחלקו בטיפולי הדיקור? אולי הבנת הדאו מתאפשרת שם, בזמן גלי האלפא?

הסבל האנושי פעמים רבות הוא תוצר של אגו, מאבק והתנגדות. אותה כניעה שהמטופל נכנע לזרימת הצ'י במרידיאנים, נכנע לתחושת החיים הזורמים בגוף, גם אם רק לרגע, מאפשרת ריפוי.

ישנן אין ספור דרכים ושיטות בהן משתמשים מורי מדיטציה כדי להביא את תלמידיהם-מטופליהם להרפיה ולמדיטציה. כשאני מזהה את הצורך אצל המטופל אני מנחה אותו לוותר לרגע על העבר, להניח לעתיד, להיות בכאן ועכשיו. תמיד מתאימה את ההנחייה המילולית למטופל לכן היא משתנה כל הזמן.

ואז מגיע רגע בו נפתח פתח אל המודעות... זרימת הצ'י במרידיאנים ריככה והכשירה את הרגע... והרגע הזה הוא מדיטציה.


מאת: רויטל כרם
מטפלת ברפואה סינית ומורה למדיטציה.
משלבת בטיפול מדיטציה ואקופונקטורה.
http://revitali.co.il

בבליוגרפיה:
1. אקהרט טול, כוחו של הרגע הזה. עמ' 132
2. דר' חיים אורון, פסיכוקיברנטיקה.
 

שלח לחבר  
שנה גודל Powered by Bonsite ©
    
11/05/10 09:01
רוצים להתעדכן באירועים החדשים הרבה לפני כולם? רוצים לקבל את התוכן החדש שלנו? השאירו מייל ונעדכן אתכם בכל שבוע

מנוע חיפוש רוחני

כותבי הבית שלנו

מאמרים

יוגה
נומיינד - השער לעולם הרוח - כל הזכויות שמורות ©