כרטיס אישי

שרן אלרן

מודט מקצועי בדימוס ואמן קרמי בהתהוות.

www.sharanelran.com

[email protected]

שתף

שרן אלרן

"בראשית ברא"

18.07.10
"בראשית ברא"
(התורה, שם, שם)

אני אוהב לקרוא, אני תמיד קורא משהו, אני הכי אוהב לקרוא ספרות, אבל אני אקרא גם ספרי היסטוריה, מחקרים באמנות עכשוית (אשתי ממלאת את ביתנו בהם) , ספרי בישול , ספרי מסעות, ספרי זכרונות וכל דבר אחר. אני קורא עיתונים, ואם אין ברירה אני אקרא הוראות הפעלה של מדיח כלים שאין לי. אולי זה לא הפרקטיקה הכי רוחנית שיש אבל לעיתים האובססיה מביאה אותי לקרוא דברים ממש מענינים שבנסיבות רגילות אין מצב שהייתי קורא, פשוט כי לא היה לידי משהו אחר לקרוא באותו רגע. הספר שאני קורא עכשיו הוא מן ברירת מחדל שכזו, הוא ללא ספק קלאסיקה , סובל מאינסוף בעיות עריכה ופרשנות ומלא בחומר מאתגר. קוראים לו התורה, או במקרה של העותק שאצלי חמישה חומשי תורה עם תרגום לאנגלית ופרשנויות באנגלית גם. התחלתי מבראשית ואני לקראת סוף שמות, קורא כל לילה פרשה או שתיים או שתי פסקאות עד שאני נרדם. סוג של פסוקו של יום למתקדמים. כשהגעתי לפרשת תולדות אפילו שרתי את המפטיר לפי הטעמים כי פעם מזמן כשהייתי בן 13 שרתי את זה בקול צרוד בבית הכנסת של זכרון.

בלי קשר למי אתה ומה הם דעותיך זהו ספר מרתק, עצם הידיעה שכל מילה שכתובה בו נחשבת קדושה, ומעוררת כל כך הרבה רגש אצל כל כך הרבה אנשים לאורך כל כך הרבה שנים מחייבת אותי לקרוא בתשומת לב. אני קורא סיפורים ששמעתי וקראתי כבר המון פעמים, אני פוגש את המקור של המון מילים שאני משתמש בהן כל יום וקורא המון משפטים שהם לכאורה בעברית אבל אני לא באמת מבין. אין ספק שאני קורא את הטקסט באופן מאוד ביקורתי, אני מזדזע מחלק מהסיפורים, למעשה אני די בטוח שכל אדם דתי ככל שלא יהיה היה מזדעזע מחלקם אם הייתי מספר לו על מישהו שמכר את אשתו לאיזה מלך כדי להציל את חייו, אבל כשקוראים לו אברהם אבינו זה הופך להיות מענין במיוחד. איך סיפורים קשים כל כך הופכים להיות חלק מדמות של איש שנחשב קדוש כל כך.

אני קורא בתורה לא כאיש דתי, אלא כאדם סקרן, שרואה איך כל סיפור וסיפור מחלחל לתוך התודעה שלי ונוגע בי בכל כך הרבה רבדים תפישתיים, תרבותיים, פוליטיים. החיים בישראל וכיהודי בכלל ממלאים אותנו בכל כך הרבה מהספר הזה שלקרוא בו זו הזדמנות להסתכל על עצמך ועל ההתניות שלך באופן מאוד עמוק. זו כבר הפעם השניה או השלישית בחיי שאני מנסה לקרוא את התנ"כ. מעולם לא מצאתי את הסבלנות באמת לקרוא עד הסוף, ויש מצב שגם הפעם לא, אבל בינתיים אני נהנה. וגם גיליתי זה תמיד מרשים אנשים שאני מספר להם את זה, כאילו אני בנאדם מעמיק כזה... והאגו שלי, זה שעדיין יש לי ממנו בשפע, הוא ממש מת על הפוזה הזו, עודד אותי לכתוב על זה פתיח שלם לניוזלטר של נומיינד!

פועלי כל העולם- גם האגו הוא חלק מהאקזיסטנס!
שלח לחבר  
שנה גודל Powered by Bonsite ©
    
19/07/10 15:29
רוצים להתעדכן באירועים החדשים הרבה לפני כולם? רוצים לקבל את התוכן החדש שלנו? השאירו מייל ונעדכן אתכם בכל שבוע

מנוע חיפוש רוחני

כותבי הבית שלנו

מאמרים

יוגה
נומיינד - השער לעולם הרוח - כל הזכויות שמורות ©