כרטיס אישי

שתף

איך להימנע מהטעויות בבחירת מסלול לימוד

04.08.10

הבלוג הזה הוא בעיני ממש חשוב. אני כותב ומחייך לי, כי מן הסתם אם זה לא היה חשוב לא הייתי מקדיש לזה בלוג. הוא מוקדש לאופן שבו מרבית האנשים בוחרים את מסלול הלימודים שלהם.

בחירת תחום לימודים להשכלה גבוהה היא אחת מצמתי הדרכים המשמעותיות ביותר שיש לאדם בחייו. מדובר בהתחייבות בת מספר שנים, עלות כספית עצומה, השקעה של הרבה זמן ואנרגיה. החלטה שמשליכה גם על שנים קדימה, בכל הנוגע לחיפוש מקום עבודה ותחום עיסוק.

אני מבקש לברר אתכם תחילה את השאלה, האם לימודים והשכלה זה מטרה או אמצעי? מה הסיבה שאדם הולך ללמוד, לרכוש תעודה או תואר ראשון? למיטב הבנתי, כדי להרחיב את אפשרויות הביטוי שלו. כלומר לרכוש שפה חדשה: מדעים, הנדסה, מחשבים, משפטים. השפה מאפשרת לאדם לבוא לידי ביטוי באותו התחום.

אין ספור פעמים פגשתי סטודנטים שנמצאים לקראת או במהלך לימודים. שאלתי אותם שאלה פשוטה, מה הסיבה שבחרתם ללמוד את מה שאתם לומדים? במרבית המקרים אני שומע בליל אמירות כמו: כדי לחפש אחר כך עבודה בתחום, כי זה מה שהכי נראה לי, כי לימודים זה חשוב, כי שום דבר אחר לא נראה לי.

לעיתים נדירות אני שומע אמירה ברורה וממוקדת.

אני אוהב לתת דוגמאות מתוך מסלול חיי, כי בחיים אין שום דבר תיאורטי וגם מפני שאין בית ספר טוב יותר בעבורי מזה שמזמנים החיים עצמם. בשנות העשרים שלי הלכתי ללמוד משפטים.

למה? הנימוקים שלי היו "כי כך נכון, כי זה מה שעושים כולם, כי זה נחשב ויוקרתי, כי חשוב שתהיה השכלה גבוהה". הלכתי מכל הסיבות "הנכונות". מה היתה התוצאה? הלימודים היו עבורי שעמום מחריד, ולא עסקתי בזה אף לא יום אחד. השקעה ענקית ומיותרת של זמן וכסף.

מרבית הסטודנטים רוכשים את הכלי של השכלה גבוהה, כלומר רוכשים שפת ביטוי חדשה, מבלי שיש להם שמץ של מושג איך היו רוצים לבוא לידי ביטוי בה, או מה המטרה שלהם?

מה התוצאה? הם מסיימים ללמוד בתקווה שאחרי הלימודים יקרה משהו, אבל לא קורה כלום. יש להם תעודה ועכשיו הם הולכים לחפש עבודה. מוצאים עצמם לאורך שנים קמים בבוקר כדי ללכת לעבודה "כי צריך להתפרנס".

נניח שאדם סיים ללמוד בהצטיינות יתרה. המשמעות היא שאותו אדם קיבל ציונים גבוהים על רמת הידע שהפגין בבחינות ובעבודות שהגיש. האם הדבר יבטיח את הצלחתו בהמשך הדרך? לא בהכרח! מפני שידע לבד הוא רק מרכיב קטן ביכולתו של אדם להצליח. פגשתי אין ספור אנשים מאוד משכילים, שיודעים המון והחיים שלהם לגמרי תקועים.

האם לחפש עבודה זה רע? ממש לא, אלא שיש גם אפשרות אחרת, הרבה יותר אטרקטיבית לטעמי. הגשמה! זו גישה אחרת לחיים, המייצרת עשיה אחרת, עם תוצאות אחרות.

דמיינו אדם שמשקיע המון זמן וכסף בלרכוש כלי שמטרתו לאפשר לו לבנות רכב מסוג סובארו. אחרי שקיבל את הכלי הוא מגלה שבכלל היה מעדיף לבנות מזדה. מה נראה לכם הגיוני יותר, או נכון יותר בעבורו? קודם לרכוש כלי ואז להחליט מה לעשות איתו, או שמא קודם להגדיר מה רוצה לעשות ואז להתאים את הכלי?!

מה אני ממליץ? להפוך את סדר הדברים. כלומר, קודם ללמוד להגדיר מה המטרה, ואז לחבר אליה את האמצעי הרלוונטי. נשמע הגיוני, לא?

איך לדעתכם יראה תהליך קבלת ההחלטות כאשר אדם יודע מה המטרה שלו בחיים, לאן הולך ולאן רוצה להגיע? מהי אותה מטרה שיש לו תשוקה לגביה, שהיא חשובה? האם זה יסייע לו לחבר למטרה אמצעי רלוונטי יותר?

איך לדעתכם יראו הלימודים שלו? האם הם יראו אחרת? כן, הלימוד במקרה כזה הוא מתוך תשוקה. אדם לומד כי זה חשוב לו ברמה האישית, מאוד. זה לימוד מאיכות אחרת לחלוטין. זה לא לימוד כדי לרכוש תעודה, אלא לימוד "כי אני באמת רוצה לדעת, כי זה חשוב לי".

בהוקרה והערכה
רובי שטיינר
אימון אישי ואימון עסקי למצליחנים שרוצים להצליח יותר

שלח לחבר  
שנה גודל Powered by Bonsite ©
    
רוצים להתעדכן באירועים החדשים הרבה לפני כולם? רוצים לקבל את התוכן החדש שלנו? השאירו מייל ונעדכן אתכם בכל שבוע

מנוע חיפוש רוחני

כותבי הבית שלנו

מאמרים

יוגה
נומיינד - השער לעולם הרוח - כל הזכויות שמורות ©